Erzurum'da mahal ısıtma amaçlı kullanılan toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin deneysel incelenmesi
The experimental investigation of ground source heat pump system used for heating of place in Erzurum
  1. Tez No: 177732
  2. Yazar: ARİF DÜNDAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Isı pompaları çevrimden atılan ısının kullanıldığı ve bu ısının daha soğuk bir kaynaktan alındığı genellikle buhar sıkıştırmalı bir soğutma uygulamasıdır. Optimum performans, daha yüksek sıcaklıktaki bir bölgeye belirli miktardaki ısıyı atmak için gerekli işin minimuma indirilmesi ile elde edilmektedir. Jeotermal ısı pompaları olarak da bilinen toprak kaynaklı ısı pompaları (TKIP) daha çok ticari binalar ve konutların ısıtılması veya soğutulması için kullanılmaktadır. Toprak sıcaklığı yıl boyunca kararlı olmakla birlikte büyük oranda toprak cinsine ve nem içeriğine bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada Erzurum ilinde konutların ısıtılması amacıyla toprak kaynaklı bir ısı pompası deney seti kurulmuştur. Toprak ısı değiştiricisinin (TID) derinliği 53 m dir. Bu çalışmadaki deneysel sonuçlar, 2006?2007 ısıtma sezonunun Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları arasında elde edilmiştir. Isı pompası sisteminin ısıtma tesir katsayısı değeri (COPs) 2.0 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The heat pumps are generally applications of vapor compression refrigeration systems where the rejected heat from the cycle is used as a heat supply and the added heat is taken from a colder source. Optimum performance is achieved by minimizing the amount of work required for a specified amount of heat delivered to the higher temperature region. Ground source heat pumps (GSHPS), also known as geothermal heat pumps (GHPS) are usually used for heating or cooling of commercial and residential buildings. In general, temperature of the soil during the year is almost stable; however, temperature of the soil is greatly affected by the of soil and moisture content. The aim of this study is an experimental a heat pump set-up was constructed for domestic heating by adding of ground source heat pump system in Erzurum. Depth of earth coupled heat exchanger is 53 m. The experimental results were obtained during January, February, March, April, May within the heating season of 2007. The monthly average performance coefficient (COPs) of the system was found to be 2.0 respectively.