Tokat ekolojik şartlarında bazı burçak (Vicia ervilia (L.) Willd.) hatlarının verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of some yield and yield components of some bitter vetch (Vicia ervilia (L.) Willd) lines grown under tokat ecological conditions
  1. Tez No: 177768
  2. Yazar: BAHAR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN İPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma; 2006-2007 yılı vejetasyon döneminde GOP Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Bu araştırmada, ICARDA'dan sağlanan 15 burçak hattı (Vicia ervilia (L.) Willd) ve 1 adet köy populasyonu kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan hatlar arasında bitki boyu, bakla sayısı, biyolojik verim, tohum verimi, hasat indeksi, ham yağ oranı, ham protein oranı ve bin tane ağırlığı bakımından farklılıklar önemli bulunurken, ham kül ve % ADF- NDF oranları arasındaki farklılığın önemsiz olduğu belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan hatlara göre, bitki boyu 16,46-19,37 cm, bakla sayıları 23,27-32,44 adet/bitki, biyolojik verim 81,50-274,06 kg/da, tohum verimi 18,73-99,53 kg/da, bin tane ağırlıkları 38,73- 43,47 gr, hasat indeksi % 15,76-36,93, ham kül oranı % 3,07-3,70, tanedeki ham protein oranı % 19,98-26,05, ham yağ oranı % 0,99-1,35, ADF oranı % 8,87-10,14 ve NDF oranı % 27,44-34,63 olarak elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi 99,53 kg/da ile 2648 nolu hat, en düşük verim 18,73 kg/da ile 2522 nolu hattan elde edilmiştir. En yüksek ham protein oranı % 26,05 ile 2563 nolu hattan, en düşük ham protein oranı ise % 19,98 ile 2522 nolu hattan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the suitable bitter vetch (Vicia ervilia (L.) Willd) lines grown in Tokat-Kazova ecological conditions. The experiment was conducted in the experimental fields of Department of Filed Crops, Faculty of Agriculture of Gaziosmanpasa University in a randomised block design with three replicates in the 2006/2007 growing season. Fifteen bitter vetch lines obtained from ICARDA were used. One seconder variety of bitter vetch was used. The results of variance analyses showed that there were statistically significant differences among lines for some characters. In the experimental plots, following tables were obtained; plant height between 16,46-19,37 cm, number of pod per plant between 23,27-32,44, biological yield between 81,50-274,06 kg/da, seed yield between 18,73-99,53 kg/da, 1000-seed weight between 38,73- 43,47 g, harvest index % 15,76-36,93, crude ash ratio between %3,07-3,70, crude protein ratio between % 19,98-26,05, crude fat ratio between % 0,9-1,35, ADF ratio between % 8,87-10,14, NDF ratio between % 27,44-34,63. The highest seed yield of 99,53 kg/da was obtained from the lines 2648, the lowest seed yield of 18,73 kg/da from the line 2522. The highest crude protein ratio of % 26,05 was obtained from the lines 2563, the lowest crude protein ratio of % 19,98 from the line 2522.