D-boyutlu hiperkübik örgü green fonksiyonlarının hesaplanması
The calculation of the d-dimensional hypercubic lattice green functions
- Tez No: 177769
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
d-Boyutlu Hiperkübik örgü Green fonksiyonu yakın zamandan günümüze kadar olan bir süredir çalışılmaktadır. Katıhal fiziğinde birçok ilgi çekici nicelik örgü Green fonksiyonlarınca ifade edilebilir. Bu çalışmada d-Boyutlu Hiperkübik örgü Green fonksiyonunun temel özellikleri ve katıhal fiziğindeki çeşitli uygulamaları verilmiştir. Bu çalışma, d-Boyutlu Hiperkübik örgü Green fonksiyonlarının değerlendirilmesi için etkin ve güvenilir bir plan içinde verildi. Çalışmada kullanılan metodun doğruluk ve etkinliğini göstermek için birkaç nümerik sonuç sunuldu. Bu çalışmada bazı kristallerin dirençlerini hesaplayabilmek için elde edilen formüller, ?Mathematica 5.0? programı kullanılarak hesaplandı. Alınan sonuçların literatürde bulunan deneysel sonuçlarla bir karşılaştırılması yapıldı. Sonuçta d-boyutlu Hiperkübik örgü Green fonksiyonlarının genel ifadesi için basit ve yeni bir ifade türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Green functions of d-dimensional hypercubic lattice have been studied for last few years. A lot of important properties in the solid state physics can be explained by Green functions. In this study, it has been given the basic properties of d-dimensional hypercubic lattice Green functions and some applications in solid state physics. It has been presented an efficient and reliably accurate scheme for the direct evaluation of d-dimensional hypercubic lattice Green functions. To demonstrate the accuracy and efficiency of the methods used in this study we present several numerical results. By taking consideration of formulas obtained in this study to calculations of resistances for solids we constructed a program for computation of the lattice Green functions in Mathematica 5.0 international mathematical software. The calculation results have been compared with experimental results in the literature. In conclusion, it has been obtained the simple and new formulas for the general expressions of lattice Green functions.