Chondrostoma regium (Heckel, 1843)'un farklı kemiksi yapılarında yaş tayini ve bazı populasyon parametrelerinin araştırılması
Age determination from different bony structures and investigation of some population parameters of Chondrostoma regium (Heckel, 1843)
- Tez No: 177770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES SUİÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Almus Baraj Gölü (Tokat)'nde yaşayan Chondrostoma regium (Heckel, 1843)'un farklı kemiksi yapılarından yaş tayini yapılmış ve bazı populasyon parametreleri araştırılmıştır. Yaş tayini için pul, omur, asteriskus ve lapillus bir okuyucu tarafından 3 kez analiz edilmiştir. Yaş verilerinin değerlendirilmesinde ortalama yaş, yüzde uyum, ortalama yüzde hata ve değişim katsayısı kullanılmıştır. Türün yaş tayini için en güvenilir kemiksi yapı olarak pul bulunmuştur. Pul yaşları kullanılarak populasyonun yaş ve eşey kompozisyonu, boy ve ağırlık dağılımları, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri ve kondisyon faktörü hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, age determination was done from different bony structures of Chondrostoma regium (Heckel, 1843) inhabiting Almus Dam Lake (Tokat) and its some population parameters were investigated. Scale, vertebra, asteriscus and lapillus were analysed three times by one reader. The mean age, percent agreement, average percent error and coefficient of variation were used for evaluation of age data. Scale was found as the most reliable bony structure for age estimation. Age and sex composition, length and weight distrubition, age-length, age-weight, length-weight relationships, and condition factor of Chondrostoma regium population were calculated according to scale ages