Steinborn B fonksiyonu ve Guseinov'un Qnn'^q yardımcı fonksiyonu kullanılarak Slater tipi atom orbitali bazında bir elektronlu iki merkezli moleküler integrallerin hesaplanması
Calculation of two center one electron molecular integrals over Slater type orbitals using Steinborn B functions and Guseinov?s Qnn'^q auxiliary functions
  1. Tez No: 177771
  2. Yazar: EMİNE BABUR ŞAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çok elektronlu atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi kuantum mekaniğinin en önemli problemlerinden biridir. Bu çalışmada, Slater Tipi Atom Orbitali (STO) bazında Hartree-Fock Roothaan (HFR) yöntemi kullanılarak atom ve moleküllerin çeşitli özelliklerinin hesaplanmasında ortaya çıkan iki merkezli moleküler overlap integrali için analitik ifade oluşturulmuş ve bazı moleküllere uygulaması yapılmıştır. Steinborn'un B fonksiyonu ve Guseinov tarafından verilen fonksiyonu kullanılarak, kuantum sayılarının ve perdeleme sabitlerinin keyfi değerleri için moleküler overlap integralinin analitik çözümü için yeni bir algoritma oluşturulmuştur. Bu algoritmanın Mathematica 4.1 programlama dilinde programı yapılarak overlap integrali için hesaplamalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçların literatürdeki sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür. Ayrıca elde edilen yeni ifade BH3 molekülüne uygulanarak bu molekülde ortaya çıkan overlap integrali STO bazında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of quantum mechanics is the examining of the physical and chemical characteristics of multi electroned orbitals and molecules. In this study, an analitic expression for the two center molecular overlap integral which occurs on the calculation of some characteristics of orbitals and molecules by using the Hartree Fock Roothaan method in the base of Slater type orbitals has been created and has been performed on some molecules. By using Steinborn?s B function and the function found by Guseinov, a new algoritm for the analitic solution of molecular overlap integral for the arbitrary values of quantum numbers and screening constants has been created.Calculations have been made for the overlap integral by creating a program in this algoritms programming code system. The results which have been verified are compatible with the results in literature.Additionally the overlap integral which occurs in this molecule by deploying the new expression to BH3 molecule has been calculated in the base of STO.