Manyetik alanın insan eritrosit karbonik anhidraz izoenzimleri (hCA I ve hCA II)üzerine in vitro etkilerinin araştırılması
The investigation of effects of magnetic field on human erythrocytes carbonic anhydrase isoenzymes in vitro
- Tez No: 177888
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KÖÇKAR, PROF.DR. OKTAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısmada, manyetik alanın (H), karbonik anhidraz izoenzimleri ( hCA-I ve hCA-II ) üzerinde in vitro etkileri arastırılmıstır. Bu amaçla kullanılan hCA-I ve hCA-II izoenzimleri Sepharose-4B-L-trozin-p-aminobenzensülfonamit kimyasal yapısına sahip afinite kolonu kullanılarak insan eritrositlerinden saflastırılmıstır. ?zoenzimlerin saflığı, Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamit Jel Elektroforezi (SDS-PAGE) ile kontrol edilmistir. Manyetik alanın saflastırılmıs enzimler üzerindeki etkilerinin arastırılması amacı ile farklı siddetlerde ve farklı zaman aralıklarında manyetik alana maruz bırakılan enzimlerin aktivite ölçümleri yapılmıstır. Her iki izoenziminde belirli oranda manyetik alandan etkilendiği saptanmıstır. Ayrıca, manyetik alanın farklı pH ve farklı iyonik siddetteki enzim aktivitelerini nasıl etkilediği bulunmustur. Son olarak manyetik alan altında sülfonilamid ve perklorat bilesiklerinin inhibisyon etkisi saptanmıstır. Anahtar sözcükler : hCA-I, hCA-II, manyetik alan, in vitro, saflastırma
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of magnetic field on carbonic anhydrase izoenzyme in vitro was determined. Carbonic anhydrase was purified with affinity chromatography from human erythrocyte. With this aim, the gel was synthesized with Sepharose-4B-L-tyrosine and paminobenzosulfonamide as an affinity ligand by ourself. The main aim of this study is to investigate the effect of magnetic field on purified izo-enzymes. Therefore, the activities of izo-enzymes subjected to the various magnetic field intensity and time intervals were measured, respectively. It is found that the enzymes studied in this investigations were found to be affected by magnetic field in terms of both the magnetic field intensity and the time intervals, respectively. Furthermore, It is seen how the solution pH and the ionic intensity affected the activities of enzymes, respectively. Finally, the inluence of inbitions on sulphonilamide and perchlarate were determined. Key words : hCAI, hCAII, magnetic field, in vitro, purification