Beyaz çürükçül funguslarla linyit kömüründen kükürt giderimi için optimum koşulların belirlenmesi
Determination of optimum conditions for sulphur removal from lignite coal with white rot fungi
- Tez No: 177975
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelecek yıllarda dünyadaki birçok ülkede kömürün kullanımının artacağı düsünülmektedir. Ancak kömürde bulunan kükürt, hava kirliliğinin önemli sebeplerinden biridir. Bu çalısmada, laboratuvar ölçeğinde Trametes versicolor ve Phanerochaete chrysosporium türleri ile linyitteki kükürt giderimi değerlendirilmis ve optimizasyonu yapılmıstır. Biyokütle çalısmalarının yanı sıra T. versicolor'dan elde edilen lakkaz enzimi ile de kükürt giderimi çalısılmıstır. Biyokütle çalısmalarında Trametes versicolor ve Phanerochaete chrysosporium için desülfürizasyon sonuçlarına göre uygun reaksiyon pH'ı 6, uygun sıcaklık 35 oC, kömür miktarı % 5 w/v olarak optimize edilmistir. Trametes versicolor için 6, Phanerochaete chrysosporium için de 4 günlük inkübasyon süresi sonunda kükürt giderimi açısından yüksek verim alınmıstır. Serbest lakkaz kullanılarak gerçeklestirilen desülfürizasyon deneyleri sonucunda uygun reaksiyon pH'ı 3.3, uygun enzim miktarı 1 ml ve uygun sıcaklık 25 oC olarak belirlenmistir. Biyokütle çalısmalarında kükürt gideriminin % 40'a ulastığı belirlenirken, enzim çalısmalarında bu giderimin % 30-35 olduğu tespit edilmistir. Kimyasal analizler sonucunda fungal uygulamadan sonra kömürdeki kalori değeri değismemis, kül miktarının ise azaldığı belirlenmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Beyaz çürükçül mantarlar (funguslar), linyit kömürü, biyodesülfürizasyon
Özet (Çeviri)
Use of coal is expected to increase in many countries of the world during next decades. However sulphur in coal a major problem for air pollution. In this study, desulphurization of lignite with Trametes versicolor and Phanerochaete chrysosporium species was investigated and made optimization in laboratory scale. In addition to these biomass studies, enzymatic studies with laccase produced from Trametes versicolor also were studied sulphur removal. At biomass studies, optimum desulphurization results for T. versicolor and P. chrysosporium are found pH 6, 35 oC, for pulp density 5% w/v. After incubation 6 days for T. versicolor and 4 days for P. chrysosporium in terms of removal sulphur was exhibited high performance. By using free laccase performed desulphurization experiments showed convenient pH of reaction, enzyme amount and temperature 3.3, 1 ml and 25 oC, respectively. While at biomass studies sulphur removal reached 40%, at enzyme studies this rate reached 30-35%. As a result of the chemical analyses of coal, calorific value of coal was stable and ash content was reduced after fungal treatment. KEYWORDS: White rot fungi, lignite coal, biodesulphurization