Türkiye de yayılış gösteren dört Thymus türünün uçucu yağ bileşimleri, antibakteriyel ve antifungal aktivite özelliklerinin belirlenmesi
Composition and the in vitro antibacterial and antifungal activities of the essential oils of four Thymus species in Turkey
  1. Tez No: 177979
  2. Yazar: SELMA ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK AZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde Thymus cinsi (Lamiaceae) 38 tür ile temsil edilmekte olup endemizm oranı % 47'dir. Türkiyenin farklı lokalitelerinden toplanan Thymus cilicicus, T. canoviridis'in tüylü (I) ve tüysüz (II), T. comptus ve T. revolutus türlerinin toprak üstü kısımlarından hidrodistilasyonla elde edilen uçucu yaglarının GC ve GC/MS ile kimyasal bilesenleri belirlenmistir. Timol, tüm uçucu yaglarda; T. canoviridis (I) % 60,44, T. canoviridis (II) % 64,79, T. cilicicus % 34,03, T. comptus % 55,14 ve T. revolutus % 66,96 oranlarında ana bilesen olarak belirlenmistir. Elde edilen her bir uçucu yagın; Enterobacter aerogenes NRRL 3567, Escherichia coli ATCC 25292, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Proteus vulgaris NRRL 123, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Serratia marcescens, Candida albicans, Alternaria brassicola, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Penicillium expansum' a karsı antibakteriyel ve antifungal aktivite özellikleri belirlenmistir. Bütün uçucu yaglar test bakterileri ve Candida albicans üzerinde üremeyi durdurucu etki gösterirken, mikrofunguslara karsı zayıf antifungal etki gösterdikleri belirlenmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Thymus sp./ uçucu yag/ GC/MS/ Antibakteriyel aktivite/ Antifungal aktivite/ Timol.
Özet (Çeviri)
The genus Thymus (Lamiaceae) is represented in Turkey by 38 species, the ratio of endemism in the genus is 47 %. Aerial parts of Thymus cilicicus, T. comptus hairy (I) and hairless (II), T. revolutus collected from different localities of Turkey were subjected to hydrodistillation to yield essential oils and analysed by GC and GC/MS. Thymol was found as the main component in the oils of T. canoviridis (I) (60,44 %), T. canoviridis (II) (64,79 %), T. cilicicus (34,03 %), T. comptus (55,14 %) and T. revolutus (66,96 %). The antibacterial and antifungal activity of five essential oils was evaluated against Enterobacter aerogenes NRRL 3567, Escherichia coli ATCC 25292, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Proteus vulgaris NRRL 123, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Serratia marcescens, Candida albicans, Alternaria brassicola, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Penicillium expansum. All test bacteria and Candida albicans were inhibited by all the essential oils. The essential oils showed weak antifungal activity against all microfungi tested. KEY WORDS: Thymus sp/ Essential oil/ GC/MS analysis/ Antibacterial activity/ Antifungal activity/ Thymol