Edremit (Balıkesir) yöresi zeytin bahçelerindeki Heteroptera faunasının kışlak tuzaklarla belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on determination of Heteroptera fauna of olive orchards in Edremit (Balıkesir) province by hibernation traps
- Tez No: 177980
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN, YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ilıman iklimli bölgelerde degisken vücut sıcaklıklı canlılar ve özellikle böcekler sonbaharda ortam kosullarının kötüye gitmeye baslamasıyla daha iyi korunacakları yeni habitatlara ya da aynı habitatın korunmaya uygun kısımlarına dogru çekilmeye baslarlar. Sonbahar ve kıs mevsimi boyunca korunaklı yerlerde metabolizmalarının en düsük düzeyde kalmasını saglayarak, hareketlerini yavaslatır veya tamamen durdururlar. Bu nedenle kıslak tuzaklar kullanılarak böceklerle ilgili biyolojik ve ekonomik açıdan önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Bu çalısmada; kıslak tuzaklar kullanılarak Edremit (Balıkesir) Yöresi zeytin bahçelerinde bulunan Heteroptera takımına baglı türleri saptamak amaçlanmıstır. Arazi çalısması, Edremit Körfezi çevresinde yer alan Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık lçeleri ve bu ilçelere baglı bazı köylerde olmak üzere toplam 16 örnekleme noktasında gerçeklestirilmistir. 2005 yılı Eylül ayı ortasında her bahçede seçilen 5 agacın gövdesi kenevir çuvallarla sarılarak iple baglanmıs, agaç gövdelerinde 80 cm genisliginde bir serit olusturulmus ve böylece böceklerin saklanmaları için uygun kıslak tuzaklar hazırlanmıstır. Tuzaklar 2006 yılı Subat ayı ortasında toplanarak içinde bulunan materyalin ayrımı yapılmıs ve tanılanmıstır. Materyal, Balıkesir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Zooloji Bölümü laboratuvarında korunmaktadır. Çalısma sonucunda Heteroptera takımına baglı, 8 familyaya ait 26 tür saptanmıstır. Yakalanan tür sayısı yönünden bu bölgede en zengin lokaliteler Zeytinli ve Edremit-Merkez'dir. Çalısma alanında yaygın olan ve en bol bulunan Heteroptera türlerinin Lamprodema maurum ve Plinthisus hungaricus oldugu belirlenmistir. Çalısmada Balıkesir li'nin lokal faunası için ilk kayıt niteliginde olan toplam 18 tür ile zeytin agroekosistemlerinde ilk kez bulundugu ortaya konan toplam 20 tür incelenmistir. Anahtar kelimeler : Heteroptera, fauna, kıslak tuzak, zeytin, Edremit Yöresi
Özet (Çeviri)
In zones, having temperate climate, while the conditions of their habitats are starting to deteriorate, poikilothermal organisms and especially insects start to migrate new habitats where they will be protected or parts that is suitable for being protected in the same habitat. During the autumn and winter seasons, in sheltered places, insects slowdown or completely stop their activity by keeping their metabolism in possible lowest level. For this reason, biologically and economically important data about the insects can be gathered by using hibernation traps. In this study; we aimed to determine the species belonging to the Heteroptera at olive orchards around Edremit (Balıkesir) Province by using hibernation traps. Field studies were performed at total of 16 sampling zones in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık and their villages in Edremit Province. In the mid-September of the year 2005, five tree trunks at every sampling zone were covered with hemp sacks and roped, 80 cm wide bands were formed at tree trunks and so, convenient hibernation traps for the hiding of the insects were prepared. In the mid-February of the year 2006, by collecting traps, the material inside were sorted and species of insects were identified. The material is being preserved at the University of Balıkesir, Faculty of Arts and Sciences, Zoology Laboratory, Turkey. At the end of the study, 26 species of Heteroptera which belonging to 8 families were determined. Zeytinli and Edremit localities are the richest in terms of the numbers of specimens trapped in the area. Lamprodema maurum ve Plinthisus hungaricus species of Heteroptera are widespread and the most plentiful found determinations in the study area. In this study, it has been determined that totally 18 species that are the first record for the local fauna of Balıkesir Province. Also, 20 species have been determined for the first time in the olive agroecosystems. These 20 species have not been reported from olive orchards in previous studies in Turkey. Key words : Heteroptera, fauna, hibernation trap, olive, Edremit Province