Dikişsiz örme makinelerinde iplik beslemesinin kumaşın boyutsal değişimi üzerine etkileri
Effects of cotton yarn feedings on fabric dimensional change at seamless machines
- Tez No: 178044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Technical Education, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada pamuklu iplikle üretilmiş, süprem örgülü seamless (dikişsiz) örme kumaşlarda yıkamalar sonrası ortaya çıkan boyutsal değişiklikler incelenmiştir.Çalışma için iki farklı kalınlığa sahip pamuk ipliği ile SANTONİ SM8-TOP2 model makinede, farklı ayarlarda tüp kumaşlar üretilmiştir. Üretim sırasında ilmek ayarları, kumaş çekim vakum değerleri ve ilmek sıklıkları değiştirilmiştir.Üretimler, doğal işletme şartlarında ve aynı makinede makinenin sabit ayarlarında yapılmıştır.Bu yolla, birbirinden farklı 8 tip kumaş üretilmiştir. Kumaşlar ev tipi çamaşır makinesinde standarda uygun olarak 5 kez yıkanmıştır. Yıkama esnasında kumaşlar, farklı yıkama seviyelerinde, sistematik bir şekilde azaltılmış, bu sayede farklı yıkama derecelerine sahip numuneler elde edilmiştir. Elde edilen bu numunelerin, kalınlık değişimleri, enden-boydan çekme oranları, gramaj değişimleri, ilmek sıklık ve yoğunluk değişimleri, may dönmesi değişimleri laboratuar koşullarında ölçülmüştür. Sonuçlar yıkama öncesi değerlerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, pamuk ipliği kullanılarak, dikişsiz örme ?seamless? teknolojisi ile üretilmiş kumaşların yıkama sonrası boyutsal değişiklik sonuçları değerlendirilmiş, üretim işlemleri sırasında boyutsal değişiklik üzerine etki eden faktörler incelenmiş ve değerlendirmeler sonucunda elde edilen verilere dayanılarak üretime yönelik öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the dimensional changes that appear after the washing of cotton knit seamless fabrics are investigated.Using cotton thread at two different thickness values, some round fabrics at different setups are produced with Santoni SM8- TOP2 type machine. In this production process, knot setups, fabric shrinkage vacuum data and knot frequencies are altered.Productions are made in natural working conditions, with the same machine and under fixed setup.Consequently, eight different types of fabric are produced. These fabrics are washed five times according to standards, in house type washing machines. In this washing process, fabrics decreased systematically in different washing levels. Thus, samples which have different washing levels are produced. Changes in thickness, shrinking ratios of width and length, weight, frequency and density of knots and wale rolling are measured at laboratory conditions. Results are compared with the data before washing and then interpreted.As a result of this investigation, dimensional changes after the washing of cotton fabrics produced in seamless technology are evaluated and; the factors which affect the dimensional changes during the production process are examined. In the light of these evaluations and data, several suggestions on the production process are made.