Atklı örme teknolojisindeki yeniliklerin giysi tasarımına etkilerinin incelenmesi: Dikişsiz kadın giysi tasarımı örneği
Innovations in weft knitting technology and an investigation of the effects on garment design: The case study of seamless women garment design
- Tez No: 589899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Teknoloji günümüzde moda ve tekstil tasarımı alanını da etkilemiş, tasarım unsurları teknolojiden bağımsız düşünülemez hale gelmiştir. Tekstil ve moda alanında yeni bir teknoloji olan dikişsiz örme teknolojisi eski kes ve dik üretim yöntemlerinden farklı olarak örme ürünlerin tek parça halinde üretilebilmesini sağlar. Üretim sürecinin teknolojiyle bağlantılı olması tasarım sürecine de teknolojinin dâhil edilmesini gerektirmiştir. Bu sebeple tasarım süreci CAD programları ile bilgisayar ortamında yürütülmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın ana amacı atkılı örme teknolojisindeki yeniliklerin giysi tasarımına etkilerini incelemek, üretici, tüketici ve çevre adına birçok katkı sağlayan dikişsiz örgü teknolojisinin tasarım adına ne gibi avantaj ve dezavantaj sunduğunu belirlemeye çalışmaktır. Bir diğer amaç ise örmecilikte kullanılan dikişsiz giysi teknolojisi ile birlikte CAD yazılımlarını incelemek ve sağladıkları olanakları, kadın giysi tasarımı çalışmaları üzerinden uygulamalı olarak araştırmaktır. Tez kapsamında dikişsiz örme teknolojisine yönelik on parçalık koleksiyon Adobe Photoshop, Adobe Illustrator programları kullanılarak oluşturulmuştur. Koleksiyon tasarımlarından beş tanesi SDS-ONE APEX 3 programında üç boyutlu simülasyonlara dönüştürülmüştür. Üç boyutlu tasarımları oluşturulan giysilerden üç tanesi Shima Seiki Wholegarment makinelerinde dikişsiz şekilde üretilmiştir. Çalışmanın bulguları Wholegarment teknolojisinin ve CAD sistemlerinin avantaj ve dezavantajlarına dair tasarımcı teknisyen rolü, Wholegarment teknolojisinin tasarımsal yeterliliği ve üretim süresi, Wholegarment teknolojisinde baskı kullanımı, iki ve üç boyutlu yazılım parametreleri ele alınarak sunulmuştur ve bu parametreler çerçevesinde öneriler geliştirilmiştir. Parametreler doğrultusunda dikişsiz örme teknolojisi ve CAD sistemlerinin günümüzde bazı dezavantajları bulunmasına rağmen gelişen teknolojiyle ve etkin tasarımcı, teknisyen iş birliği ile moda ve tekstil sektöründe çok daha fazla potansiyele sahip olacağı ön görülebilir. Üretim ve tasarım süreci paydaşlarına düşen mevcut potansiyeli geliştirmek ve ortaya çıkarmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world, technology has influenced the field of fashion and textile design, and design elements become unthinkable independent of technology. Seamless knitting technology, a new technology in the field of textile and fashion, enables knitted products to be produced in one piece, unlike the old cut-sew production methods. The fact that the production process is related to technology has necessitated the inclusion of technology into design process, as well. For this reason, the design process started to be executed in computer environment with CAD programs. The main purpose of this study is to examine the effects of innovations in weft knitting technology on clothing design, and to determine the advantages and disadvantages of seamless knitting technology which provides many contributions for producers, consumers and environment. Another aim is to examine CAD software together with the seamless garment technology used in knitting and to explore the possibilities they provide through women's clothes design studies. For the study, the ten-part collection for seamless knitting technology was created using Adobe Photoshop, Adobe Illustrator programs. Five of the collection designs were converted into three-dimensional simulations in the SDS-ONE APEX 3 program. Three of the three-dimensional designs of garments were produced seamlessly in Shima Seiki Wholegarment machines. The findings of the study were presented by focusing on such parameters as the role of designer technician on the advantages and disadvantages of Wholegarment technology and CAD systems, the design competence of Wholegarment technology and production time, the use of printing in Wholegarment technology and two and three-dimensional software. Also, suggestions were developed within the framework of these parameters. Although there are some disadvantages of seamless knitting technology and CAD systems in line with these parameters, it can be foreseen that this technology can have much more potential in fashion and textile sector with developing technology and efficient designer and technician cooperation. What the stakeholders of the production and design process is to develop and elicit the potential of this technology.