Kendilenmiş monoik atlantik sakızı populasyonunda genetik haritalama için polimorfik yöntem ve primerlerin belirlenmesi
Department of biotechnology institue of basic and applied sciences university of cukurova
- Tez No: 178064
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, AFLP yöntemi ve AFLP'den türemiş yöntemler olan SAMPL ve TE-AFLP yöntemleri ile kodominant markör yöntemi olan SSR yöntemi kullanılmış, kendilenmiş monoik atlantik sakızı populasyonunda genetik haritalama için polimorfik yöntem ve primerlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ebeveyn olarak monoik P. atlantica ve bu monoik bitkinin kendilenmesiyle elde edilmiş 10 adet yavru birey kullanılmıştır. AFLP yönteminde 96 adet EcoRI-MseI primer kombinasyonu, 603'ü polimorfik olan toplam 8177 bant, SAMPL yönteminde 96 adet SAMPL-MseI primer kombinasyonu 358'i polimorfik olan toplam 5952 bant, TE-AFLP yönteminde 8 adet Xba-BamHI primer kombinasyonu 36'sı polimorfik olan toplam 302 bant ve SSR yönteminde 33 primer çifti kullanılmış, 18'i polimorfik olan toplam 50 bant elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, en fazla polimorfik bant veren yöntemin AFLP yöntemi olduğu ve genetik haritalama çalışması için AFLP yönteminin en uygun yöntem olduğu, AFLP yöntemiyle birlikte kodominant markör yöntemi olan SRR yönteminin kullanılmasının avantaj sağlayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, dominant AFLP method and its derivatives such as SAMPL and TE-AFLP techniques with a codominant SSR method were used to determine the most polymorphic primer combinations and the most polymorphic marker system in self-pollinated monoecious P. atlantica population to use for genetic-mapping studies. One monoecious P. atlantica and its ten progenies were used. In AFLP method, 96 EcoRI-MseI primer combinations generated a total of 8177 fragments that 603 were polymorphic. Total of 358 polymorphic SAMPL markers were produced by 96 SAMPL/MseI primer combinations. In TE-AFLP method, 8 Xba/BamHI primer combinations produced 302 fragments which 36 were polymorphic and in SSRs, 33 primer combinations generated 50 SSR allelles that 18 were polymorphic. The results of this study showed that the most polymorfic marker system is AFLP and AFLP method can be used with codominant SSR method together for genetic-mapping studies.