Kendilenmiş bazı mısır hatlarında genel kombinasyon yeteneğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 29771
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırmada E.Ü.Z.F. Tarla Bitkileri Bölümü Mısır Araştırma Projesinde geliştirilen S4 generasyonundan seçilen 71 kendilenmiş hat materyal olarak kullanılmıştır. Bu hatlar 1988 yılında TTM 813 ile tozlanarak yoklama melezleri elde edilmiş, elde edilen yoklama melezlerine ait koçanlar arasından koçanın genel durumuna göre (koçan iriliği, koçanda sıra sayısı, dane tutma oranı, koçan rengi) yapılan ön seleksiyon sonucu seçilen 49 yoklama melezi 1989 yılında İzmir'de ana ürün şartlarında, Antalya'da ikinci ürün şartlarında incelemeye alınmıştır. Deneme, üç tekerrürlü, tesadüf blokları deneme desenine göre yapılmıştır. Parsellerde bitki boyu, koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçanda sıra sayısı, koçan çapı, sömek çapı, bin dane ağırlığı, protein yüzdesi, yağ yüzdesi ve dekara verim karekterleri incelenmiş, melezler arasında farklılık olup, olmadığı araştırılmıştır. Varyans analizi, üzerinde çalışılan karekterîer açısından hatlar arasında ana ürün sarflarında dekara verim hariç, ikinci ürün sarflarında sömek çapı hariç diğer karekterlerde farklılığın önemli olduğunu ortaya koymuştur. Yoklama melezlerinin genel kombinasyon yetenekleri Hallauer ve Miranda (1981) tarafindan verilen q = Tj - T formülü ile hesaplanmış (Çizelge 6 ve 7) bu değerlerin istatistiksel anlamda önemliliği t testi ile saptanmışör( Çizelge 8 ve 9). Ayrıca genel kombinasyon yeteneği yüksek olan hatların ebeveyn olarak seçiminde kolaylık olması amacıyla materyaldeki ortalama değerler büyükten küçüğe sıralanmış (Çizelge 10 ve 11 ), incelenen karakterlerin korelasyon değerleri MSTATC bilgisayar programı yardımıyla hesaplanmıştır (Çizelge 12 ve 13). 58Melezler tek tek incelenen karekterler açısından ele alındığında bitki bojoı bakımından ana ürün şartlarında 24, 31, 43, 45 ve 48 nolu hatlar, ikinci ürün şartlarında 42, 45 ve 48 nolu hatlar, koçan yüksekliği bakımından ana ürün şartlarında 24, 37, 43, 44, 45 ve 48 nolu hatlar, ikinci ürün sarflarında 42, 45, 47 ve 48 nolu hatlar, koçan uzunluğu bakımından ana ürün şartlarında 31, 43, 45 ve 48 nolu hatlar, ikinci ürün sarflarında 33, 42, 45 ve 48 nolu hatlar, koçanda sıra sayısı bakımından ana ürün sarflarında 24 ve 43 nolu hatlar, koçan çapı bakımından ana ürün şartlarında 24, ve 43 nolu hatlar, ikinci ürün sarflarında 26, 33, 47 ve 48 nolu hatlar, sömek çapı bakımından ana ürün sarflarında 24, 37 ve 43 nolu hatlar, ikinci ürün sarflarında 26, 42, 43 ve 45 nolu hatlar, bin dane ağırlığı bakımından ana ürün sarflarında 37, 44, 45 ve 48 nolu hatlar, ikinci ürün sarflarında 4, 33, 43, 45 ve 48 nolu hatlar, verim bakımından ana ürün sarflarında 21, 22, 24, 31, 37, 43, 44, 45, 46 ve 48 nolu hatlar, ikinci ürün şartlarında 2, 4, 26, 33, 34, 42, 43, 45, 47 ve 48 nolu hatlar hibrit üretimi için önerilebilir. Meîezlerdeki genel kombinasyon yeteneğini bir bütün olarak değerlendirdiğimizde ana üründe aşağıda parsel numaraları ve orijinleri belirtilen hatlar, ikinci üründe ise aşağıda parsel numaralan ve orijinleri belirtilen hatlar hibrit tohum üretmek için aday olarak önerilebilir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ih this research 71 S4 generation inbred lines obtained from Aegean University, Field Crops Department Maize Research Project used as a material. Top crosses of these lines was obtained by crossing TTM 813 in 1988. Among these top crosses 49 crosses were selected according to their general appearance (such as ear size, number of seed rows per ear, grain percentage on the ear and color of the ear ) and yield trials were conducted with three replications in randomized block design under main crop condition in izmir and under second crop condition in Antalya in 1989. Plant height, ear height, ear length, number of seed rows per ear, diameter of ear, diameter of cob, thousand kernel weight, protein content, oil content and yield characters were investigated in each plot and variations among test crosses were computed by analysis of variance. Results showed that, except yield, all other characters have significant differences under main crop condition, except diameter of cob all other characters have significant differences under second crop condition. General combining ability of lines was computed (table 6 and 7) by the formula cj = Tj - T given by Hallauer and Miranda (1981). And also in order to make easier the selection of lines which have high general combining ability, all mean data were sorted ascending (table 10 and 11) and correlation among characters were computed by MSTATC computer program (table 12 and 13). Considering each character of crosses under main crop condition, lines 24, 31, 43, 45 and 48 for plant height, lines 24, 37, 43, 44, 45 and 48 for ear height, lines 31, 43, 45 and 48 for ear length, lines 24 and 43 for number of seed rows per ear, lines 24, and 43 for diameter of ear, lines 24, 37 and 43 for diameter of cob, lines 37, 6044, 45 and 48 for thousand kernel weight, lines 21, 22, 24, 31, 37, 43, 44, 45, 46 and 48 for yield, under second crop condition lines 42, 45 and 48 for plant height, lines 42, 45, 47 and 48 for ear height, lines 33, 42, 45, and 48 for ear length, lines 26, 33, 47 and 48 for diameter of ear, lines 26, 42, 43 and 45 for diameter of cob, lines 4, 33, 43, 45 and 48 for thousand kernel weight, lines 2, 4, 26, 33, 34, 42, 43, 45, 47 and 48 for yield could be suggested for hybrid production. Considering general combining ability of crosses as a whole, for main crop, lines given below; for second crop, lines given below; could be suggested for hybrid production. 61