Artificial neural network-based solutions of the interprocess communication problems
Prosesler arası haberleşme problemlerinin yapay sinir ağı tabanlı çözümü
- Tez No: 178069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Prosesler arası haberleşme işletim sisteminin proses yönetimini ve işlem performansını doğrudan etkilemektedir. Güncel işletim sistemlerinin daha gelişmiş donanım kullanmaksızın performanslarının arttırılması daha hızlı ve etkin proses yönetimi ve sıralama algoritmaları ile sağlanabilir. Bu tezde prosesler arası haberle?me problemlerine yapay sinir ağı tabanlı yeni bir çözüm önerilmektedir. Önerilen çözüm yemek yiyen düşünürler, okuyucu ve yazıcı, üretici-tüketici ve uyuyan berber problemlerine uygulanmış, literatürde aynı problem için önerilen semafor tabanlı çözüm yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Yemek yiyen düşünürler ve okuyucu ve yazıcı problemlerinde kayda değer performans artışı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interprocess Communication directly effects process management and operation performanceof the operating system. The performance for the current operating systems can be increased by faster and more efficient process management and scheduling algorithms. In this thesis, Artificial Neural Network-based solution methods areproposed for classical Interprocess Communication problems. Proposed solution is applied to the dining philosophers, readers and writers, producer-consumer, and sleeping barber problems. And, these proposed solutions are compared with semaphore-based solutions. Finally, significant performance improvement is acquired in the dining philosophers and readers and writers problem.