Vortex formatıon over a nonslender delta wıng
Süpürme açisi küçük delta kanat üzerinde girdap oluşumu
- Tez No: 178070
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, düşük süpürme açısına sahip delta kanadın akış yapısı boya görüntüleme yöntemiyle nitel olarak, Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçme (PIV) yöntemiyle nicel olarak incelenmiştir. İlk olarak, sabit kanadın yüzeyine yakın bölgedeki akış yapısı ve girdap çökmesi oluşumu hücum açısı, 7o???17o aralığında değiştirilerek incelenmiştir. İkinci olarak da, sapma açısı 0o? ? ?15o aralığında değiştirilerek akış yapısındaki değişimler gözlemlenmiştir. Özetle, kanat yüzeyine yakın bölgedeki üstten görünüş düzleminde ve akış yönüne dik düzlemde hücum ve sapma açılarına göre akış mekanizmasını incelemk için zaman ortalama eş değer girdap eğrileri, < ? >, akım çizgileri, < ? >, hız vektörlerinin dağılımı,, akış istikametine dik yöndeki hız bileşeni, /U, değişkenleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, vortical flow structure of a delta wing of low sweep angle was investigated both qualitatively and quantatively using dye visualization and a laser based Particle Image Velicimetry (PIV) technique. Firstly, the flow structure in close region of the stationary delta wing and formation of the vortex breakdown were studied by varying the angle of attack within the range of 7o? ? ?17o. Secondly, changes in flow structure were observed varying the yaw angle of the delta wing within the range of 0o? ? ?15o. In summary, patterns of time-averaged vorticity, < ? >, streamline, < ? >, distribution of velocity vectors,, and transverse velocity component, /U, for various angles of attack and yaw angles were obtained in order to reveal the flow mechanism in plan-view plane adjacent to the surface of the wing and over the crossflow planes.