Kobalt ince filmlerinin X-ışını soğurma spektroskopisi ile incelenmesi
A study of cobalt thin films by X-ray absorption spectroscopy
- Tez No: 178068
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL UFUKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kobalt' ın L2,3 uçlarında ?e toplam elektron kazanç derinliğini veya elektron kaçış derinliğini hesaplamak için x-ışını soğurma spektroskopisini kullanarak ince kobalt filmleri değişik kalınlıklarda oluşturuldu. Uygun foton enerjisi ile uyarılan kobalt filmlerinde ortaya çıkan toplam elektron ürünü kaydedilerek incelendi. Toplanan veri ve analizler sonucunda ?e elektron kaçış derinliğini (escaping depth) hesapladık. Bulunan bu değerler literatürde daha önce yapılmış olan diğer çalışmalar ile karşılaştırılmış ve bu çalışmada elde edilen sonuçların uygun değerler olduğu saptanmıştır.Analizlerimiz sonucunda TEY elektron kaçış derinliği ?e=2.7±0.1 nm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A characterization of 3d metal thin films is essential to understand their microscopic origins. We have used high resolution L-edge x-ray absorption spectroscopy (XAS), which is element specific and sensitive to chemical environment, to investigate the thin films of 3d metals. We have studied thin Cobalt films by soft x-ray absorption spectroscopy to determine the total electron yield sampling depth (?e) in Co at the Co L2,3 edge. We have determined ?e (escaping depth). This value was compared with studies in the past and thus the results in this study are suitable.Our analysis yields a value of ?e =2.7±0.1 nm for the TEY sampling depth.