Fenol esaslı schiff bazı geçiş metal komplekslerinin stirenin oksadasyonunda kullanılabilirliği
The usability of transition metal complexes schiff base contain fenol in oxidation of styrene
  1. Tez No: 178072
  2. Yazar: ANIL KENDİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, parafenilendiamin, etilendiamin ve ortofenilendiamin ile 4- hidroksisalisilaldehitin kondenzasyonu sonucu elde edilen Schiff bazı ligandlarının Co[II], Mn[II] ve Ru[III] geçiş metalleriyle oluşturdukları monomer ve polimer komplekslerinin stirenin oksidasyonundaki kullanabilirliği araştırılmıştır. Model bileşik olarak seçilen stirenin oksidasyonunda sıcaklık (25 oC ve 80 oC), süre (4, 8 ve 12 saat), oksidant (H2O2, TBHP ve DtBP), çözücü (Asetnitril ve benzen) ve katalizör miktarı parametrelerinin katalitik etkinliğe etkileri incelenmiştir. Oksidasyon sonucu oluşan ürünler GC ve/veya GC-MS spektroskopik yöntemleriyle incelenerek karakterize edilmiştir. Ana ürün olarak stirenoksit ve benzaldehitin oluştuğu reaksiyonlarda, en etkin sonuçlar TBHP varlığında gözlenmektedir. Ayrıca 80 oC'de gerçekleşen reaksiyonların dönüşüm yüzdelerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of monomer and polymer complexies composed by Co[II], Mn[II] and Ru[III] transition metal of Schiff based ligands which are got as a result of condensation of 4-hydroxysalicylaldehyde with the p-phentylenediamine, ethylenediamine and o-phentylenediamine in oxidation of alkenes were investigated. The effects of catalytic activity of Schiff base complexies on Styrene oxidation chosen as a model compound, in terms of parameters like heat (25 oC ve 80 oC), time (4, 8 ve 12 hour), oxidant (H2O2, TBHP ve DtBP), solvent (Acetonitrile and benzene) and quantity of catalyst were investigated. All the products occured as a result of oxidation were characterized by analyzing spectroscopic methods with GC and/or GC-MS. The most effective results can be observed in TBHP existence, in reactions that styreneoxide and benzaldehyde are produced as the main products. Additionally, it is observed that the reactions realized 80 oC have the higher transform percentage.