Çekirdek kabaklarında morfolojik ve moleküler karakterizasyon
Morphologic and moleculer characterization in seed pumpkins
- Tez No: 178088
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kabaklarda morfolojik ve moleküler karakterizasyon üzerinde gerçekleştirilen çalışmada bitki materyali olarak Cucurbita pepo, Cucurbita moschata ve Cucurbita maxima'ya giren yirmidört genotip kullanılmıştır. C. pepo genotiplerinin büyük bir kısmı tohumluk kabaktır ve bunlardan bazıları çerez ve yağ üretiminde kullanılan kabuksuz çekirdekli tiplerdir. Ayrıca C. moschata ve C. maxima'dan altı kışlık kabak genotipi ve üç adet türü bilinmeyen genotip çalışmada yer almıştır. Moleküler analizler ISSR ve SRAP ile gerçekleştirilmiş, morfolojik karakterizasyon ise UPOV kriterlerine göre yapılmıştır. Moleküler çalışmalarda sekiz ISSR primeri kullanarak 60 bant elde edilmiş ve bunların hepsi polimorfik bulunmuştur. Yine sekiz SRAP primer kombinasyonu kullanılarak toplam 71 bant elde edilmiş ve bunların da hepsi polimorfik bulunmuştur. ISSR analizlerinde genetik benzerlik katsayısı 0.07 ile 0.96 arasında, SRAP analizlerinde genetik benzerlik katsayısı 0.13 ile 1.0 arasında değişmiştir. ISSR ile SRAP arasındaki korelasyon çok yüksek, bulunmuştur: ( r = 0.947). Morfolojik ve moleküler çalışmalar arasında bazı farklılıklar görülmüş ve bu tip genetik yakınlık ve karakterizasyon çalışmalarında morfolojik analizlerin tek başına yetersiz kalacağı, moleküler tekniklerin daha güvenli sonuç verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Morphological and molecular characterization of a pumpkin collection was studied. Plant materiel was consisted twenty four genotipes belonging to three species: Cucurbita pepo, Cucurbita moschata and Cucurbita maxima. A big part of Cucurbita pepo genotypes are seed pumpkin and some of them are naked seed types used for appetizer and/or for oil production. Six winter pumpkin genotypes from C. moschata and C. maxima and three genotypes of unknown species have also been included in the experiments. Molecular analyses realised by ISSR and the SRAP techniques. Morphological characterization was done according to UPOV criteria. In the ISSR study 60 bands were obtained by using 8 ISSR primers and all these bands were found polimorphic. In the SRAP study, 8 primer combinations were used, a total of 71 bands were scored and all these bands were polimorphic. In the ISSR analyses, the genetic similarity coefficients varied between 0.07 and 0.96, while in SRAP it was between 0.13 ? 1.0. The correlation coefficient between ISSR and SRAP genetic similarity data was very high: ( r = 0.947). Some differences were observed between molecular and morphological studies, and it was concluded that morphological analyses are insufficient by themselves and molecular techniques are more reliable in genetic variability studies.