Yataklı tedavi sistemlerinde anestezi takımlarının çizelgelenmesi
Scheduling of anesthesia teams in hospitals
- Tez No: 178089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Anesthesiology and Reanimation, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Anestezi doktorlarının çalışmaları sırasında, çoğunluğu çizelgelemenin etkin yapılamamasından kaynaklanan birçok problem bulunmaktadır. Bu amaçla, anestezi asistanları arasında adil bir nöbet dağılımını sağlayan çok amaçlı ve çok aşamalı matematiksel model geliştirilmiştir. Çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada her bir personelin hangi hafta kaç adet nöbet tutacağı belirlenmiştir. İkinci aşamada ise, birinci aşama çıktıları kullanılarak günlük çizelgeler çıkarılmıştır. Ayrıca çalışma birden fazla ay için hazırlanabilmektedir. İkinci ayki çizelgelemede ilk ay aynı kıdemli asistanlar arasında meydana gelebilecek dengesiz atamalar dengelenmektedir. Çalışmada atamalar yapılırken öncelikli amaçlarımız, asistanlar arasında nöbet dengesinin sağlanması, hafta sonu nöbetlerinin dengelenmesi, nöbetlerin kıdemlere uygun olarak ayarlanması, farklı kıdemli anestezi asistanlarının günlere eşit dağıtımının yapılması şeklindedir. Bu amaçlar doğrultusunda, asistanların ve hastanenin ihtiyaçları da dikkate alınarak kısıtlar belirlenmiş ve tam sayılı programlama yöntemi ile anestezi personeli nöbet çizelgesi çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the studies of anesthesis doctors, there may be a lot problems due to the wrong schedule. So, multiple-criteria mathematical model is developed that anesthesis doctors will study at more suitable conditions and asistant doctors will have more equitable turn of duty. This study realised at two stages. At first stage, it is determined that at which week and howmany turns of duty each asistant will have. Furthermore at second stage, the asistant?s distrubition has been done to days by using the first stage?s results. Also, at the next period, this model provide us to equalize the injustice at the first period. The first aims for making this study are; to equalize the weekend turns, to provide the equalization of turns among personel, to adjust the turns according to seniority of personel, to distrubute the turns of different seniority asistant in a fair way. By the considering these aims, constraints are determined acoording to the needs of personnel and hospital and Schedule of turns has been arranged by using integer programming.