Çukurova iklim koşullarının Spirulina platensis (Cyanophyta)'deki fikosiyanin miktarına etkisi
The effects of the climate conditions in Cukurova on the phycocyanin pigments of Spirulina platensis (Cyanophyta)
- Tez No: 178087
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biology, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çukurova bölgesinde, Spirulina platensis kültürlerinde mevsime bağlı sıcaklık ve aydınlanma şiddetinin, mavi renkli pigment C-fikosiyanin içeriğine etkisini ve protein miktarını belirlemek üzere, dışarı koşullarında, sera içerisinde fiber-glass havuzlarda nisan, temmuz ve eylül aylarında yapılan denemelerde, C-fikosiyanin miktarları sırasıyla 329.91±0.029 , 326.75±0.016 ve 332.71±0.021 µg/ml bulunmuştur. Yaz ayı su sıcaklık ortalaması 34.52±0.60 ºC ile sonbahar ve ilkbaharda saptanan su sıcaklıklarından (30.03±0.43 ºC ve 24.87±0.74 ºC) daha yüksek olmuştur. Mevsimlere göre aydınlanma şiddeti düzeylerine bakıldığında, temmuz ayındaki aydınlanma şiddetinin (1195.08±92.04 µmol m-2 s-1), eylül ve nisan aylarındaki denemelerde belirlenen aydınlık şiddeti değerlerinden (822.46±57.48 ve 684.40±103.89 µmol m-2 s-1) yüksek olduğu görülmektedir. Saptanan protein oranları ilkbahar,yaz ve sonbahar, koşullarında sırasıyla, %68 ,%68 ve %72 olmuştur. Nisan, temmuz ve eylül aylarında, Spirulina platensis kültürlerinde fikosiyanin ve protein içeriklerinde farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Cukurova region, the experiments were carried out in the fiber-glass ponds in the greenhouse during the months of april, july and september in order to determine the effect of seasonal temperature and light intensity on the blue pigment C-phycocyanin and protein content of Spirulina platensis. C-phycocyanin contents were found to be 329.91±0.029 , 326.75±0.016 ve 332.71±0.021 µg/ml, respectively. The water temperature of July, 34.52±0.60 ºC, was found to be higher than the temperatures of autumn (30.03±0.43) and spring (24.87±0.74 ºC). The light intensity of July (1195.08±92.04 µmol m-2 s-1) was also found to be higher than the light intensity of September and April (822.46±57.48 and 684.40±103.89 µmol m-2 s-1). The protein ratios were found as 68% and 68%,72% for spring summer and autumn, respectively. In the study, it was concluded that there is no differences amongs the months of April July and September about the rate, phycocyanin and protein contents of the Spirulina platensis cultures.