5302 sayılı yasaya göre il özel idare binalarının programlarının belirlenmesi
Defining the programs of special provincial administrative buildings according to code numbered 5302
  1. Tez No: 178097
  2. Yazar: GÜLDEN AYALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yerel yönetim birimlerinden birisi olan il özel idareleri, 2005 yılında 5302 sayılı İl Özel İdareleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle il yönetiminde önemli bir yer almıştır. Bu çalışmada; 5302 sayılı kanunda yapılan tanımlama ve görevlendirmelere göre il özel idare binalarında gereksinim duyulan fiziksel mekanlar belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca belirlenen bir bölgede bulunan il özel idare binaları ele alınarak Kullanım Sonrası Değerlendirme yöntemiyle incelenmiştir. Fiziksel mekan analizleri, gözlem ve görüşmeler yapılarak, belirlenen bölge içindeki il özel idare binaları değerlendirilmiştir.Değerlendirme çalışmasında elde edilen bulgular sonuç bölümünde bir araya getirilerek, il özel idare binalarının programları belirlenmeye çalışılmıştır.Değerlendirme sonucu elde edilen bilginin sonraki tasarımlara veri olarak aktarılması, tasarım sürecine yansıtılması ve yeni tasarımların daha başarılı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Provincial directorate of administration, which is an unit of local goverment, has taken an important place in provincail administration since the validation of Special Provincial Administrative Code numbered 5302 in 2005. In this study, physical space needs in special provincial administrative buildings are determined according to definitions and entrustings in Special Provincial Administrative Code numbered 5302. Beyond, special provincial administrative buildings, which are placed in defining area examined using Post Occupancy Evaluation (POE) method. Special provincial administrative buildings have been evaluated by making physical space analyses, observations and interviews in determined area. By gathering the findings acquired in the evaluation study, the programs of special provincial administrative buildings are defined. The transfer of the information acquired as the result of the evaluation to the following projects as datum, and the adaptation of this information to the projection process, thus the new project being more successful are aimed at.