Elmalıçay Granitoyidinde (Kastamonu-Deliktaş) bulunan aplit ve pegmatit dayklarının seramik hammaddesi olarak kullanılabilirliği
The utility of aplite and pegmatite dikes in Elmalıçay Granitoid (Kastamonu-Deliktaş) as ceramics raw material
  1. Tez No: 178096
  2. Yazar: MURAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kastamonu granitoyidlerinin çalışma alanındaki kısmını oluşturan Elmalıçay Granitoyidinin yapılan petrografik analizler sonucunda, milonitik granit, kataklastik granit, granodiyorit, mikalı granit ve gnays litolojilerinde olduğu gözlenmiştir. Elmalıçay Granitoyidi metamorfizmanın etkisinde kalmıştır. Bu milonitik etkinin inceleme alanında bulunan faylardan kaynaklandığı düşünülmektedir.Yapılan jeokimyasal değerlendirmelerde inceleme alanından alınan örneklere göre Elmalıçay Ganitoyidi; ?toplam alkali-silis? içeriğine göre subalkali, ?alüminyum ve demir? içeriklerine göre ise kalkalkali kayaçlardan oluşmaktadır.Alınan örneklerin her birinin toplam alkali değerleri (Na2O+K2O), %5,3-9,6 arasında değişmektedir. Ağırlıklı olarak ise bu değer %7 civarındadır. Kimyasal analiz sonuçlarına baktığımızda başlıca üç temel sorun bulunmaktadır. Bunlar; Al2O3 oranının düşük olması, Ateş Zayiatının yüksek olması ve SiO2 oranının yüksek olmasıdır. Bu analiz sonuçlarına göre karo seramik yapımında masse hammaddesi olarak kullanılabilecek numuneler bulunmaktadır. Malzemenin üretilip homojen hale getirilmesi ile standart bir kimyasal bileşim elde edilerek seramik sektöründe kullanım alanı arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of petrographic analyses, it is observed that, the part of the Kastamonu granitoids in the study area, Elmalıçay Granitoid, is represented by the mylonitic granite, cataclastic granite, granodiorite, mica bearing granite and gneiss lithologies. Elmalıçay Granitoid in the study area was exposed to the metamorphism. It is thought that the faults in the study area are the source for this mylonitic effect. This has a positive effect to feldspar enrichment.Concerning of the geochemical evaluations, according to samples collected from the study area, Elmalıçay Granitoid, depending on its ?total alkali-slica content?, is composed of subalkali rocks and according to its ?alumina and iron content? it is composed of calc-alkali characterized rocks.Total alkali values (Na2O+K2O) of the collected samples range between 5,3-9,6%. Predominantly, this value is around 7%. Regarding the results of chemical analysis there are three main problems. These are; the lower rate of Al2O3, the higher level of fire loss and the higher SiO2 rate. These results indicate that there is material suitable to be used as masse raw material in the manufacturing of the floor square ceramics. The different utility areas in the ceramics sector can be enhanced by obtaining a standard chemical composition by means of making the material homogeneous during the production.