Soğutma uygulamaları için faz değiştiren maddelerde termal enerji depolama
Thermal energy storage in phase change materials for cooling applications
- Tez No: 178109
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME Ö. PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Küresel ısınma nedeniyle artan sıcaklıklar, soğutma ihtiyacını da arttırmakta, artan soğutma ihtiyacı ise enerji yükünü biraz daha ağırlaştırmaktadır. Bu çalışmada termal enerji depolama (TED) sistemleri ile soğutma uygulamalarında kullanılmaya uygun Faz Değiştiren Madde (FDM) karışımları geliştirilmiştir. Bu amaçla; Dodekan, Tridekan, Tetradekan ve Pentadekan maddelerinin herbiri için beş farklı bileşimdeki ikili alkan karışımları hazırlanmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, hazırlanan ikili alkan karışımlarının erime ve donma sıcaklık aralıklarının -120C ile 100C aralığında olduğu belirlenmiştir. Bu sıcaklık aralığında faz değiştiren karışımlar buzdolabı, taşıma kutuları ve konteynırları gibi çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. Karışımların ısınma soğuma eğrileri, erime entalpileri gibi termal özellikleri deneysel olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlardan elde edilen faz diyagramları incelenerek FDM'lerin termal davranışları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Tridekan(1)-Dodekan(2), Tridekan(1)-Tetradekan(2), Tridekan(1)-Pentadekan(2),Tetradekan(1)-Dodekan(2),Tetradekan(1)-Pentadekan(2) karışımlarının soğutma uygulamalarında kullanılabilecek FDM'lere aday olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cooling demand is increased with increasing temperatures as a result of global warming; hence increasing the energy demand even more. In this work, phase change materials (PCM) suitable for thermal energy storage cooling applications are developed. For this purose binary mixtures of Dodecane, Tridecane, Tetradecane and Pentadecan are chosen and five different compositions of each mixture are prepared. Experimental results show that melting/freezing temperatures of the prepared samples are in the range of -120C to 100C. The mixtures changing phase in this interval can be used in cooling applications like refrigerators, transportation containers and boxes. Heating and cooling curves and heat of fusion of these mixtures are determined by experimental methods. Phase diagrams of the mixtures drawn based on experimental results are analized to determine thermal behavior of the PCMs. Results show that Tridecane(1)-Dodecane(2), Tridecane(1)-Tetradecane(2), Tridecane(1)-Pentadecane(2), Tetradecane(1)-Dodecane(2), Tetradecane(1)-Pentadecane(2) mixtures determined in this study can be recommended as PCMs for cooling applications.