Yumurtalık Koyu makro bentik faunasındaki mevsimsel değişimler
Seasonal fluctuations on the macro benthic fauna of Yumurtalik Bight
  1. Tez No: 178107
  2. Yazar: ITRİ LEVENT ERKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma İskenderun Körfezi'inin önemli bir paçası olan Yumurtalık Koyu makrozoobentozundaki mevsimsel değişimler ve bu değişimleri etkileyen fiziko kimyasal parametrelerin saptanması amacıyla Eylül 2007 ? Haziran 2008 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma sonucunda Nemertini grubundan 1 türe ait 318 birey, Polychaeta'dan 6 türe ait 620 birey; Crustacea'dan 3 türe ait 51 birey; Mollusca'dan 11 türe ait 1070 birey; Echinodermata'dan 2 türe ait 515 birey; Hemichordata'dan 1 türe ait 78 birey olmak üzere toplam 24 türe ait 2652 birey saptanmıştır. Ayrıca bu veriler kullanılarak BENTIX ve AMBI indeksleri ile Yumurtalık Koyu'nun ekolojik kalitesi de belirlenmiştir. Ekolojik kalite indekslerinden BENTIX'e göre, çalışma alanı sonbaharda, 1.49 ile 5.9; kışın 1.66 ile 2.47; ilkbaharda 2.70 ile 5.54; yazın ise 0.34 ile 5.7 arasında değer aldığı saptanmıştır. AMBI indeksine göre, sonbaharda, 0 ile 3.9; kışın 2.25 ile 4.85; ilkbaharda 0.86 ile 3.29; yazın, 0 ile 2.5 arasında değerler aldığı ve Yumurtalık Koyu'nun genel olarak hafifçe rahatsız edilmiş durumda olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a very important part of Iskenderun Bay, Yumrutalik Bight, in order to find out seasonal fluctuations on the macrobenthic fauna between September 2007 and July 2008. As a result of the study 2652 individuals were found from 24 different species the distributions of which are given as follows: Nemertini 318 individuals from 1 species,; Polychaeta 620 individuals from 6 species,; Crustacea 51 individuals from 3 species,; Mollusca 1070 individuals from 11 species; Echinodermata 515 individuals from 2 species; Hemichordata 78 individuals from 1 species. Moreover ecological quality of the bight was determined using BENTIX and AMBI indices. Ecological quality of study area according to BENTIX index was calculated between 1.49 and 5.9 in autumn period, 1.66 and 2.47 in winter period, 2.70 and 5.54 in spring period and 0.34 and 5.7 in summer period. The ecological quality was calculated between 0 and 3.9 in autumn, 2.25 and 4.85 in winter, 0.86 and 3.29 in spring and 0 and 2.5 in summer periods by means AMBI index. Yumurtalık Bight was determined to be slightly disturbed in general.