Hisarcık - Emet (Kütahya) güneyinin neojen stratigrafisi
Neogene stratigraphy of the southern Hisarcık - Emet (Kütahya)
- Tez No: 178117
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma sahasında, Tersiyer ve Kuvaterner yaşlı sedimanter-volkanik kayaçlar geniş yayılımlıdır. Bölgede temeli oluşturan, Geç Kretase ve öncesi yaşlı kayaçlar Tersiyer birimleri tarafından açısal uyumsuzluk ile üzerlenir.Hisarcık (Emet - Kütahya) dolayı Tersiyer istifi Erken Miyosen yaşlı, alüvyal yelpaze nitelikli, karasal konglomeralardan ibaret Kürtköyü formasyonu ile başlamaktadır. Erken Miyosen yaşlı, gölsel nitelikli Yeniköy formasyonu inceleme alanında geniş yayılımlıdır. Birim; marn, kumtaşı, silttaşı, kristalize kireçtaşı, kiltaşı ardalanmasından oluşmaktadır. Birim içerisinde yer yer merceksel, mavimsi gri - kirli beyaz renkli, ince-orta tabakalı, pomzalı tüf ara seviyeleri gözlenmektedir. Yeniköy formasyonunun en üst seviyelerinde, flüvyal kumtaşları ile temsil edilen Çatak üyesi yer alır. Ayrıca içerisinde yer yer ekonomik kömür damarları da vardır. Birim üzerine akarsu çökeli niteliğinde, gevşek tutturulmuş, gölsel çakıllı, köşeli - kaba taneli Kızılyar formasyonu gelmektedir. Miyosen volkanizmasının ürünü olan Akdağ volkanitleri bazalt ve riyolit ile temsil edilmektedir. Dereköy bazaltı; küresel ayrışmalı ve akma düzeylerine paralel olan boşluklar ikincil kalsit dolguludur. Çalışma sahasındaki en genç birimi traverten oluşturur.
Özet (Çeviri)
In the study area, widespread exposure of Tertiary and Quaternary deposits and volcanics are observed. Pre-Tertiary rocks are composed of units of Paleozoic and Mesozoic age.Tertiary deposits, which occur in Early Miocene aged alluvial fan deposits, starts with Kürtköyü formation. It occure terrestrial conglomarate levels. Early Miocene lacustrine sediments of Yeniköy formation, have an extensive distribution in the study area. The unit consists of alternating sequence of marl, sandstone, siltstone, crystallised limestone and claystone. There is also in places lens shaped, bluish gray - pale white coloured, medium bedded intercalated pumiceous tuff in the unit. Coal seams are of economic importance in the unit. Fluvial, well sorted sandstone which belonging to Çatak formation overlying comformably Yeniköy formation. The unit is stratigraphically overlain by fluvial Kızılyar formation which contain poorly consolidated angular - coarse grains (generally dominated lacustrine pebbles). Akdağ volcanic rocks which resulted from Miocene volcanism, are represented by basalt and rhyolite. Dereköy basalt is spherical weathered and has vugs filled with secondary calcite, which are alligned parallel to the flow lines. The youngest unit in the investigated are, is Travertine.