Çukurova bölgesi nar plantasyonlarında fitopatolojik sorunların belirlenmesi ve hasat sonu hastalıklarına karşı bazı fungisit uygulamalarının etkinliğinin araştırılması
Determination of phytopathological problems on the pomegranade plantations of Cukurova and investigation of the effectivity of some fungicides applications against postharvest diseases
  1. Tez No: 178118
  2. Yazar: HATİCE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında Adana'nın Seyhan, Yüreğir, Kozan, İmamoğlu, Yumurtalık ve İçel'in Tarsus ilçelerinde nar plantasyonlarında yürütülmüştür. Sörvey yapılan 26 nar bahçesinde çiçeklenme dönem,nde ortalama %4.2 oranında gövde çürümesi, çiçeklenme sonrası ve hasat öncesi dönemlerde meyve çürüklüğü ise, sırasıyla %4.4 ve 11 olmuştur. Gövdeden izolasyonlarda %22.4'lük oranla en fazla izole edilen Alternaria cinsi funguslar olmuştur. Bunu %19.8 ile Fusarium, %16.5 ile Basidiomycetes sınıfı funguslar ve %15.9 ile Rhizoctonia izlemiştir. Meyvelerden yapılan izolasyonlarda ise, . Botrytis cinsi %30.8 izole edilme oranına sahipken, bunu Alternaria, Aspergillus ve Penicillium cinsi funguslar, sırasıyla %21.1, 20.7 ve 15.3 oranlarında izlemişlerdir. Çok az oranlarda ise Fusarium ve Mucor gibi türler de izole edilmiştirBahçe döneminde armure, rovral ve folicure uygulamalarının meyve çürümesi üzerine etkinliği %60.5-71.1 arasında değişmiştir. Bu uygulamaların yapıldığı meyveler 3 ay depolandığında, fungisitlerin meyve çürümesi üzerine etkinliği %60.3-69.5 arasında olmuştur.Hasat sonrası fruitgard ve benomyl'in tek başına ve augmentin ile kombinasyonlarının yer aldığı püskürtme ve daldırma uygulamaları kontrole göre meyve çürümesini azaltmışlardır. Kimyasal uygulamaları, 3 ay süreyle 7 ? C'de depolanan hicaz nar meyvelerinde çürüme oranını %41.2-61.8 azaltmışlardır. Meyvelerin depolanması sırasında ağırlık kaybı 3 ay sonunda %5.9'a kadar yükselmiştir. Depolama süresi ve ağırlık azalması arasında linear bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the pomegranade plantations of Seyhan, Yüreğir, Kozan, İmamoğlu, Yumurtalık countries of Adana, and Tarsus country of İçel in 2007. While stem rot symptoms was 4.2% in the flowering, fruit rot ones were 4.4 and 11% after flowering and postharvest stages, respectively, in the surveyed 26 pomegranade orchards. Alternaria was the most genus with 22.4% amongest fungi that were isolated from the stems. Fusarium, Basidiomycet fungi and Rhizoctonia followed Alternaria with the rates of 19.8, 16.5 and 15.9%, respectevly.Whilst, Botrytis genus was isolated with 30.8%, Alternaria, Aspergillus and Penicillium had isolation rates of 21.1, 20.0 and 15.3% from the diseased fruits, respectively. Fusarium and Mucor genus were also isolated from these fruits with the minor rates.When armure, folicure and rovral fungicedes were sprayed to the pomagranade trees, the efficacy of this fungicedes ranged 60.5-71.1% on fruits rots. These syptoms were reduced 60.3-69.5%, when fungicedes treated fruits were stored for 3 months.Spraying and dipping treatments including fruitgard and benomyl fungicides along or their combinations with augmentin bactericide were decreased fruit rots, whwn compared the non-treatment control. Chemical applications diminisihed rotting rates 41.2-61.8% for 3 months, if hicaz pomegranade fruits were stored at 7 ? C. After three months, weight loss rates of the fruits were increased up to 5.9% during the storage. A linear relatively was found between storage period and weight losses