Gediz ilçesinin ekonomik coğrafyası
Economic geography of Gediz district
- Tez No: 648199
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gediz İlçesi; Kütahya İlinin 91 km. güney batısında, İç Anadolu ile Batı Anadolu arasında bir geçit üzerindedir. Coğrafi olarak ilçe yüksek dalgalı bir plato üzerinde kurulmuştur. İlçenin en önemli yer şekilleri“Murat Dağı ve Şaphane Dağı”olarak bilinmektedir. İlçenin kuzeyinde Hisarcık ve Emet, Güneyinde Uşak ve Banaz bulunmaktadır. İlçenin doğusunda Çavdarhisar, Aslanapa ile Altıntaş yer almakta, batısında ise Şaphane ile Simav yer almaktadır. Gediz ilçesi coğrafi olarak Gediz çevresine göre daha alçak düzeyde olduğu için iklim çevreye göre daha ılımlı bir karakter göstermekte olup, ilçe Akdeniz ve karasal iklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Genel olarak ilçe alanının büyük bir kesimi dağlık gür ve geniş ormanlarla kaplıdır. Gediz' de ilk yerleşim yaklaşık M.Ö. 1000-700 yıllarında başlamış olup, ilçenin ilk sakinleri Frigyalılar olarak bilinmektedir. Gediz İlçesinin Ekonomik Coğrafyası, başlıklı bu çalışma;“Gediz İlçesinin doğal ve beşeri özelliklerinin İlçedeki sosyal ve ekonomik yapı üzerindeki etkilerini coğrafi bakımdan irdelemeye”yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda geçmişten günümüze bölgede doğa-insan etkileşiminin nasıl geliştiği, nüfus ve yerleşmenin ne şekilde dağıldığı ve bu dağılıma sebep olan nedenler araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada kırsal ve kentsel yerleşim yerlerindeki sorunları incelenmeye ve bu sorunlara çözüm yolları aranmaya çalışılmıştır. İlçe merkezi ve çevresinde yer alan yerleşim yerlerindeki farklı dağılım ve nüfus hareketleri ve demografik özellikler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ilçenin arızalı yer şekillerine sahip olması, dağlık alanların ve engebeli arazilerin çok olması nedeniyle bu arazilerin daha rasyonel ve verimli nasıl kullanılması gerektiği araştırılarak, bu bağlamda tarımsal alanlar için hangi faaliyetlerin daha uygun olacağı konusunda fikirler geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmaya yönelik olarak öncelikle araştırma sahasındaki beşeri faaliyetler üzerinde etkili olan doğal ortamlar incelenmiş, daha sonra araştırma sahasındaki nüfus artış ve azalışları, yerleşme çeşitleri ve ekonomik faaliyetleri etkileyen diğer sebepler irdelenmiş ve elde edilen bu bulgular araştırmamıza dahil edilmiştir. Bu bağlamda araştırmamızın hedeflerine ulaşılabilmesi için araştırma sahası ziyaret edilerek, araştırma sahasında bulunan kişi ve kurumlarla görüşmeler yapılarak sorunların kaynağı belirlenmeye çalışılmıştır. Görüşme ve mülakatlar sonucu elde edilen bilgiler literatürle ilişkilendirilerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca“YÖK Ulusal Tez Merkezi, Üniversite ve Şehir Kütüphanesinde”araştırma yapılarak konu ile ilgili kütüphane katalogları taranmış ve araştırma sahası ile ilgili olan veriler çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gediz District; 91 km of the Province of Kütahya. south length is on a passage between Central Anatolia and Western Anatolia. As a co cluster, the district was established on a high-wave plateau. The most important landforms of the district are known as“Murat Mountain and Şaphane Mountain”. The copy of the district is Hisarcık and Emet, and to the south is Uşak and Banaz. The trail of the district is Çavdarhisar, Aslanapa and Altıntaş, and if used, Şaphane and Simav are located. Gediz district Co shows a more moderate character compared to the climate because it is applied lower than the form of crowding, and the district has a transition climate between Mediterranean and continental climate. Generally, a large part of the district is covered with mountainous, bushy and wide forests. The first settlement in Gediz is about BC. It started in the years 1000-700, and the first inhabitants of the district are known as the Phrygians. This study titled Economic Geography of Gediz District; It was carried out in order to“examine the effects of the natural and human characteristics of Gediz District on the social and economic structure in the district in terms of geography”. In this context, how nature-human interaction has developed in the region from past to present, how the population and settlement are distributed and the reasons that cause this distribution are evaluated within the scope of the study. In addition, in the study, it was tried to examine the problems in rural and urban settlements and seek solutions to these problems. The different distribution and population movements and demographic characteristics of the settlements in the district center and its surroundings were tried to be determined. In addition, because the district has defective landforms, mountainous areas and rugged lands, it has been investigated how these lands should be used more rationally and efficiently, and in this context, ideas about which activities will be more suitable for agricultural areas have been tried to be developed. For this research, first of all, the natural environments that affect human activities in the research area were examined, then the population increase and decrease, settlement types and other reasons affecting economic activities in the research area were examined and these findings were included in our research. In this context, in order to achieve the objectives of our research, the source of the problems was tried to be determined by visiting the research area and interviewing people and institutions in the research field. The information obtained as a result of interviews and interviews was tried to be interpreted in relation to the literature. In addition, a research was carried out in the“YÖK National Thesis Center, University and City Library”and the library catalogs related to the subject were scanned and the data related to the research field were evaluated within the scope of the study.