Çukurova'da karpuz fusarium solgunluğu etmeni, Fusarium oxysporum f.sp. niveum, ırklarının ve bu ırklara karşı karpuz çeşitlerinin reaksiyonlarının belirlenmesi
Determination of Fusarium oxysporum f.sp. niveum races, the causal agents of fusarium wilt, and reaction of watermelon varieties against determined races of disease in Cukurova
- Tez No: 178119
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Adana ve Mersin illeri Ülkemizin önemli karpuz üretim merkezlerindendir. Karpuzun en önemli hastalıklarından biri Fusarium oxysporum f. sp. niveum neden olduğu Fusarium solgunluğudur.Karpuz ekim alanlarında Fusarium solgunluğu ırklarının ve bölgemizde yoğun olarak yetiştirilen karpuz çeşitlerinin bu ırklara verdikleri reaksiyonların belirlenmesi amacı ile 2006 yılı yapılan arazi çalışmaları sonucunda elde edilen 25 adet izolat ile yürütülmüştür. Yapılan patojenite çalışmalarında bu izolatların Sugar Baby karpuz çeşidinde hastalık oluşturduğu belirlenmiştir. İzolatların ırklarının belirlenmesi amacı ile yapılan çalışmalarda Adana ve Mersin illerinden toplanan 25 izolatın 14'ü ırk 2, 7'si ırk 1 ve 4'ü de ırk 0 olarak belirlenmiştir.Çukurova bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen 23 adet karpuz çeşidinin, Fusarium ırklarına karşı reaksiyonlarının belirlenmesi amacı ile yapılan çalışmalar sonucunda tüm çeşitlerin ırk 2'ye karşı hassas olduğu, Emperor çeşidinin (HŞ=%33,3) ırk 0'a, Blade çeşidinin (HŞ=%75,0) ırk 1'e karşı en hassas çeşitler olduğu saptanmıştır. Ortalama hastalık şiddetinin %30,6 (Galactica) ile %68,1 (Blade) arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Adana and Mersin Provinces are important watermelon production centers of Turkey. The one of the most important disease of watermelon is Fusarium wilt caused by Fusarium oxysporum f.sp niveum.This study was conducted to determine both Fusarium races which are present in the region and the reaction of common watermelon varieties growth in the region against Fusarium wilt. Study was carried out with 25 Fusarium isolates which are derived from field surveys in 2006. Patogenisty tests showed that all these isolates can cause Fusarium wilt diseases on Sugar Baby watermelon variety. Race discrimination tests showed that 14 isolates were determined as race II, 7 isolates as race I, and 4 isolates in race 0 out of 25 isolates.The results show that all 23 tested common watermelons are susceptible to Fusarim race II, and Emperor is the most susceptible variety to race 0 (WI=33,3%) and Blade is the most susceptible variety to race I (WI=75,0%). Average diseases ratio was variable from 30,6% (Galactica) to 68,1% (Blade).