Ormancılıkta ürün kavramı
The concept of 'fruits' in forestry
  1. Tez No: 178125
  2. Yazar: YAVUZ ÖZHAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR AYDIN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Law, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı, orman ürünlerinin saptanması ve bu ürünlerden Türkiye ve Dünya'daki yararlanmaların usul ve esaslarının ortaya konması ve bunların karşılaştırılması olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, ürün kavramı genel hukuk kurallarıyla açıklanmaya çalışılarak, ürünün diğer sektörlerde ne ifade ettiği de incelenmiştir. Ürünün, hukuki ve doğal olmak üzere iki çeşitinin olduğu saptanmıştır. Bu iki kavram geniş bir şekilde incelenmiş ve bunların bağlı oldukları hukuki rejim ortaya konmuştur. Ormanların yatay, dikey ve maddesel kapsamları detaylıca açıklanarak, hem Medeni Kanun'a hem de Orman Kanunu'na göre ormanların sınırları ortaya konulmuştur. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde ormancılıkta nelerin ürün sayıldığı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ormanların doğal ve hukuki ürünlerinin neler oldukları saptanmıştır. Doğal ürünlerinin de asli doğal ürün ve yan doğal ürün olarak ikiye ayrıldıkları belirtilmiştir. Başta Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerin neleri ürün saydıkları araştırılmış ve bu ürünlerden yararlanma usulleri incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında da konu ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak bazı sonuçlar ortaya çıkarılmıştır..
Özet (Çeviri)
The purpose of this study has been to determine the forestry products; to set the procedures and bases for benefiting from these types of products in Turkey as well as in the world; and to determine the comparison of the elements mentioned above. At the initial stage of the-this study the product concept has been endeavored in general law terms. It?s meaning in the other sectors has also been analyzed. The results reached from such analysis show that the product can be divided into two types; lawful and natural. As the outcome, both of these types were extensively analyzed and consequently a legal regime binding them was put forward. The vertical, horizontal and material implications are described throughly and the borders of forests are presented according to the Civil Code and the Forest Law. The following chapters of the study show what the products in forestry are, which products considered to be natural and lawful. In addition it has been stated that natural forest products split into two groups: wood products and non-wood forest products. Further on in the study, research on types of products that are considered as forestry products in EU and other countries and their benefiting procedures have been analyzed. At the final stage of this study, based on the general evaluation regarding the subject several conclusions have been presented