Uranyumun aktifleştirilmiş kil tarafından adsorpsiyonu
Adsorption of uranium by activated clay
  1. Tez No: 178126
  2. Yazar: GÖZDE ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adsorpsiyon, agır metallerin atık sulardan uzaklastırılmasında en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Tabiatta fazlaca bulunan kil mineralleri, düsük maliyet ve yüksek adsorpsiyon kapasitelerinden dolayı, adsorpsiyon proseslerinde adsorban olarak çok sık kullanılırlar. Kil minerallerinin adsorpsiyon kapasitelerini arttırmak ve gözenek dagılımlarını degistirmek bir takım fiziksel ve kimyasal islemler ile mümkündür. En genel yöntemlerden birisi ısı ve asit ile aktiflestirmedir. Uranyum(VI)'nın çesitli adsorbanlar tarafından adsorpsiyonu, radyoaktif atık depolama ve radyonüklidlerin katı faza göçünü incelemede oldukça önem kazanmıstır. Bu çalısmada, ülkemizde oldukça fazla bulunan sepiyolit kil minerali kullanılarak uranyum(VI)'nın adsorpsiyonu çalısılmıstır. Sepiyolitin adsorpsiyon kapasitesini arttırmak amacıyla ısı ve iki farklı asit ile aktiflestirilmistir. slem görmemis (dogal sepiyolit) ile ısı ve asit ile aktiflestirilmis sepiyolitin uranyum(VI) adsorpsiyonunda gösterdigi farklılıklar karsılastırılmıstır. Sonuçlar degerlendirilirken kil minerallerinin X-ısını saçılımı (XRD), elementel ICP-MS, BET yüzey alanı ve gözeneklilik sonuçlarından yararlanılmıstır
Özet (Çeviri)
Adsorption is one of the most commonly used methods to remove heavy metals from wastewater. Clay minerals found in high abundance in nature, are frequently used as adsorbent in adsorption processes due to their high adsorption capacity and low cost. Some physical and chemical processes are used in order to increase adsorption capacity of clay minerals and change its pore size distribution. The most common methods are heat and acid activation. Due to the recent research interest about radioactive waste storage and migration of radionuclides into solid phase, adsorption of uranium(VI) on various adsorbents became a very important phenomena In this study we evaluated, adsorption of uranium(VI) on sepiolite clay mineral which is very abundant in Turkey. To increase the adsorption capacity we used heat and two different types of acids to form activated sepiolite. The differences between adsorption capacity of uranium(VI) on natural and activated sepiolite are compared. To interpret the data X-ray diffraction (XRD), ICP-MS, BET surface area and pore size distribution values are used.