Ilgaz Dağı kuzey bakısındaki orman basamakları, meşcere kuruluşları ve silvikültürel özellikleri
Forest zones, stand structures and silvicultural characteristics on the northern aspect of Ilgaz Mountain
  1. Tez No: 178127
  2. Yazar: OSMAN TOPAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. FERHAT BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Silvikültürel Özellikleri Bu çalısmada; Ilgaz Dagı'nın kuzey bakısındaki mescere kurulusları, bu kurulusları olusturan agaç türlerinin büyüme iliskileri, mescere kuruluslarına etki eden faktörler ve özellikleri incelenerek, dogal gençlesme ve ekolojik kosullar hakkında degerlendirmeler yapılmıstır. Tez çalısması; orman basamakları, örnek alanların bonitetlendirilmesi, mescere kurulusları, mescere kurulus özelliklerinin yükselti basamaklarına ve bonitete göre degisimi, asli agaç türlerinin büyüme iliskileri, mescere kurulusuna etki eden faktörler, mescere ve tek agaçtaki stabilite degerleri, ölü agaç özellikleri, agaç kollektifi kurulusları ve dogal gençlesme gibi 10 ana baslık altında toplanmıstır. Mescere kurulus özelliklerini belirleyebilmek amacıyla farklı yükselti ve bakılardaki mescere kuruluslarını en iyi temsil eden 30 adet örnek alanda inceleme yapılmıstır. Örnek alanlarda; agaç sayısı, hacim, karısım ve katlılık, gögüs yüzeyi, boy-yas, gögüs çapı?agaç boyu arasındaki iliski ve agaç sayılarının çap basamaklarında dagılımı incelenmistir. Mescere kurulus özelliklerinin yükselti basamaklarına ve bonitete göre degisimi arastırılmıstır. Örnek alanlarda toprak örnekleri alınmıs ve analizleri gerçeklestirilmistir. Ayrıca otsu bitki türlerinin teshisi gerçeklestirilmistir. Agaçların karsılıklı büyüme iliskilerini ortaya koyabilmek için 36 adet agaçta gövde analizi gerçeklestirilmis ve örnek agaçlarda çap, çap artımı, boy, boy artımı, hacım, hacım artımı, agaçların yas-boy iliskisi yükselti basamaklarına baglı olarak degerlendirilmistir. Mescere kurulusuna etki eden biyotik, klimatik ve edafik faktörler ele alınmıstır. Mescere ve tek agaçtaki stabilite degeri, arastırma alanlarındaki ayakta kuru seklindeki ölü agaç miktarları ve Subalpin yükselti basamagındaki agaç kollektif kurulusu hakkında degerlendirmelerde bulunulmustur. Arastırma alanında belirgin yükselti basamaklarının varlıgı görülmüstür. Bu basamaklar az ya da çok bazı özellikler bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Özellikle Subalpin yükselti basamagı ile Montan yükselti basamakları arasında mescere kurulusu bakımından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Optimal seçme kurulusuna yakın mescere kuruluslarının yanında, daha çok bu kurulustan uzaklasmıs üst tabakaca zengin, orta ve alt tabakaca fakir, düsey kapalı mescere kurulusları görülmektedir. Karısık mescerelerin karısım oranlarının bozuldugu, tespit edilmistir. Örnek alanlarda türler arasında yas farklılıgı oldugu gibi aynı tür içinde de yas farklılıgı görülmekte olup, yas varyasyonları Göknar'ın hakim oldugu mescerelerde daha genistir. Sarıçam arastırma alanında bütün yükselti basamaklarında ilk yıllarda Göknar'a göre daha iyi boylanmaktadır. Agaçların en yüksek artım degerlerini farklı yükselti basamaklarında elde ettikleri anlasılmıstır. Arastırma alanında mescereye katılan çok sayıda farklı familyalara ait bitki türüne rastlanmıstır.Özellikle Montan basamaktaki rekabetçi diri örtü gençlesmeyi engelleyen önemli bir faktördür. Arastırma alanında yogun olarak görülen kar ve rüzgar etkileri mescere kurulusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle egimin yüksek oldugu, dogal mescere kurulusunun bozuldugu, üst kısımlarında tepe ve sırt gibi alanların bulundugu bölgelerde, kıs sonu ilkbahar basında bu etkilerin daha çok görüldügü tespit edilmistir. Mescere ve tek agaçtaki stabilite degerinin agaç sayısına ve gögüs çapına göre degisim gösterdigi, ayakta kuru seklindeki ölü agaçların çalısma alanında farklı miktar ve sekillerde oldugu tespit edilmistir. Çalısma alanındaki ormanların uzun yıllardan beri devam eden asırı faydalanma, biyotik ve abiyotik etkenler nedeniyle kurulusu ve stabilitesinin bozulmus oldugu bu çalısma ile ortaya konulmustur. Bu nedenle; arastırma alanındaki mescerelerde stabilite ve vitalitenin artırılması yönünde öneriler ile dogal gençlesme ve uygulanacak bakım tedbirleri tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the forest stand structures on the Northern Aspect of Ilgaz Mountain, growth relations of the tree species constituting the stand structures, and the factors affecting the stand structures. Moreover, natural regeneration and ecological conditions are evaluated. The thesis study has been classified under ten main headings such as forest zones, the productivity of sample plots, stand structures, the variation in the characteristics of stand structures according to the altitude zones and site, the growth relation of tree species, the factors affecting the stand structure, the stability values of stand and single tree, the characteristics of the dead tree, the tree collective structures and natural regeneration. Investigation on forest stand structures is conducted on 30 sample plots bestrepresenting the stand structures on different elevations and aspects. In the sample plots number of trees, volume, mixture and stratification, basal area, height, age, dbh-height relationship and diameter distribution of tree numbers are examined. The variation in the characteristics of stand structures according to the altitude zones and site has been studied. Soil samples have been taken from the sample plots and analysied. In addition, the identification of the herbaceous plant species has been realized. Furthermore, stem analyses are carried out on 36 trees in order to see growth relationships and the diameter of sample trees together with the diameter increment, height, height increment, volume, volume increment, age-height relation of trees dependent upon the altitude zones have been evaluated. The biotic, climatic and edaphic factors affecting the stand structure have been considered. Stability values of individual tree and stands, amounts of dead trees as snags, and collective tree structure on subalpine zone are also evaluated. The existence of clear altitude zones in the field of research has been observed. These zones are separated from each other in some characteristics. Subalpin altitude zone and Montan altitude zones especially have great differences in stand structure. Together with stand structure close to ideal selection structure, multi-cohort stand structures rich in upper story but poor in middle and under story have appeared. It has been ascertained that the mix proportions of mixed stands have been spoiled. In addition to the difference in age among the kinds, it has been seen that there is also difference in age within the same kind in the research field, and age variations are wider in the stands that Fir tree dominates. Scotch pine grows taller than Fir within the first years in all altitude zones of the research field. It has been understood that trees have the highest increment values in the different altitude zones. Many plant strains belong to different families that added to the stand then have been encountered in the research field. Especially, competitive live cover in the Montan zone is a significant factor preventing regeneration. Snow and wind effects existing heavily in the research field have a negative influence on the stand structure. It has been ascertained that these effects are stronger during the end of winter and spring outset, especially in the areas that have a high slope, the natural stand structure has been spoiled and has hills and crests on the upper parts. Also it was found that the stability values of the stand and the individual tree vary according to the number of the trees and to the diameter at breast height (dbh), and that the amounts and forms of dead trees as snag vary as well. This study reveals that the structure and stability of the forests in the study area have been deteriorated due to biotic and abiotic factors and the overuse of forests over years. Snow and wind appear to be particularly responsible for this deterioration. Thus, suggestions are presented as for increasing the stability and vitality of the stands, and discussions are made on the natural regeneration and the required tending practices.