Ilgaz'ın beşeri ve iktisadi coğrafyası
Human and economic geography of the Ilgaz town
  1. Tez No: 51595
  2. Yazar: TANER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET İlgaz İlçesi, Karadeniz Bölgesi'nin, Batı Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Bu ilçe Çankırı iline bağlıdır. İklim ve bitki örtüsü bakımından geçiş özellikleri gösterir. İlgaz İlçesi Ankara'ya 180, Çankırı'ya ise 60 km uzaklıktadır. İlgaz İlçesi 1935 yılından, 1990 yılma kadar çok az bir nüfus artışı göstermiştir (%4). Kır nüfusu 1960 yılma kadar artarken, bu yıldan sonra devamlı olarak azalmıştır. Şehir nüfusu ise 1935'ten günümüze 4 kat artmıştır. İlgaz'da göç olayı sözkonusudur. Bu göçler özellikle kır ke siminden olmaktadır. Bu göçlerin birinci sebebi ekonomik, ikinci sebebi ise eğitimdir. İlgaz'ın yerleşme tarihi oldukça eskidir. Burada Hitit, Frig, Roma, Bizans devri buluntularına rastlanmıştır. Bu bölüm tarihte“Paphlagonia”adıyla bilinmektedir. İlgaz'ın bulunduğu yerde ise öncede“Kimiata”antik kenti olabileceği ileri sürülmektedir. Çalışma alanı tektonik bakımdan hareketli bir saha olan Kuzey Ana dolu Fay Hattı üzerinde yer almaktadır. Bu yöre Paleozoik temel araziden ve bunlar üzerine gelen, II. ve III. zamana ait örtü tabakalarından oluşur. Devrez Çayı vadisinde Kuaterner'e ait eski ve yeni alüvyonlarda bulun maktadır. İlgaz'da ortalama sıcaklık 10,1°C, ortalama yağış ise 473 mm'dir. İlçede yağış en fazla ilkbahar aylarında düşer. Bunu sırasıyla kış, yaz ve sonbahar takip eder. İlgaz'da tarım yapılan arazinin, toplam arazi içerisindeki oranı %14'tür. Tarımsal faaliyetler tahıl tarımı, baklagil tarımı, endüstri ve yem bitkileri tanım olarak belirlenebilir. Mera alanlarının fazla olması, doğal olarak yörede yapılan ekonomik faaliyetlerde hayvancılığı bazen ilk sırada, bazen de ikinci sırada yer alması sonucunu doğurmuştur. Orman alanları ise %38.7'lik bir paya sahiptir. İlgaz İlçesi turizm açısından zengin değerlere sahip olmasına rağmen, bu turizm değerlerinden yeterince yararlanamamaktadır. Tu rizm amaçlı değerlerden en önemlileri, İlgaz Dağı Milli Parkı ve bu park içerisinde yer alan kayak tesisleri, doğal güzellikleri, piknik alanları ve höyüklerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The town Ilgaz has been settled on the west-side of the Black-Sea Region. The town belongs to Çankırı city. Its climate and natural vegetation show transitive properties. The distance from Ilgaz to Ankara is 180 km and 60 km to Çankırı. The population of the town Ilgaz, has slightly increased from 1935 until 1990 (4%). Although the population of the country-side increased until 1960, it has continually decreased after this year. But the urban population has four folds increased from 1935 until present. There is an emigration movement in Ilgaz. This emigration has occured especially from the country-side. The first reason of it is economical and the second one is educational. The past of the settlement of Ilgaz, dates to ancient times. Many traces which belong to the times of Hittite, Frigue, Rome, and Byzance have been found here. This area has been known as“Paphlagania”in the history. It has been claimed that, there might be“Kimiata”antique city on the land where Ilgaz was settled. The North -Anatolia whose work-field is tectonically active, is on the Northern Anatolian Fault-Line. This zone has been formed from palaeozoic land and cover stratums on it which belong to the Mesozoic and Neozoic periods. On the valley of the river Devrez, there are also old and new alluvion belonging to Quaternary. In Ilgaz the average temperature is 10,1 C°, and the fall is 473 mms. Rain falls in spring most, and winter, summer and autumn follow this. The rate of the agricultural land in Ilgaz is 14% of the whole land. Agricultural activities may be categorized as cereals, leguminous plants, industry and feed plants. The muchness of the pastural land naturally has caused in the economical activities. The forested area is 38,7 % of the whole land. Although the town Ilgaz has rich touristic values, these values have not been evaluated. Some of these values are Ilgaz Mountain National Park, and skiing foundation in this park, natural beauties, resort areas and tumulusses.