Romatoid artrit ve tüberkülozda metal iyon taşıyıcı protein geni (SLC11A1-NRAMP1) polimorfizminin rolü
The role of metal ion carrier protein gene (SLC11A1-NRAMP1) polymorphism in rheumatoid arthritis and tuberculosis
- Tez No: 178128
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL TOPAL SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Romatoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Rheumatology, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
NRAMP1 geni insanda 2. kromozomun q35 bölgesine yerlesik olup 550 aminoasitlik, 53 kDa büyüklügünde bir integral membran proteini kodlamaktadır. nfekte bireylerin makrofajlarının fagolizozomlarından demiri sitoplazmaya pompalayarak, fagolizozomlardaki bakterilerin gelisimi için esas olan demiri ortamdan uzaklastırır ve hücre içi parazitlerin replikasyonlarını önler. Ayrıca makrofaj aktivasyon yolunda da önemli roller üstlenmektedir: CXC kemokin (a-chemokine) regülasyonunu saglar; IL- 1b, indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), MHCII molekülleri, TNF-a ve nitrik oksit (NO) salınımını düzenler. Bu islevlerinden dolayı NRAMP1'in otoimmun ve infeksiyöz hastalıklarda aday bir gen olabilecegi düsünülmektedir. Bu çalısmada, NRAMP1'in islevi üzerine etkili olabilecegi düsünülen NRAMP1 gen polimorfizmlerinin Türk romatoid artrit ve tüberküloz hastalarındaki rollerinin arastırılması amaçlandı. Bu kapsamda, 98 romatoid artrit, 112 tüberküloz hastası ve 213 saglıklı kontrol grubunda NRAMP1 geninin 5' promotör bölgesi polimorfizmi DNA dizileme yöntemi ile, INT4, D543N ve 3'UTR polimorfizmleri ise hem ARMS-PZR hem de REA yöntemleri kullanılarak analiz edildi. Çalısmamızda romatoid artrit ile NRAMP1'in 5' promotör, D543N ve 3'UTR polimorfizmleri arasında anlamlı baglantı bulunamazken (5'promotör polimorfizmi p= 0.162, D543N polimorfizmi ve 3'UTR polimorfizmi p=0.130), INT4 polimorfizmi arasında anlamlı baglantı bulundu (p:0.005, %95 CI 1.20-2.77, O.R: 1.824). Tüberküloz ile NRAMP1'in 5' promotör, INT4, D543N ve 3'UTR polimorfizmleri arasında anlamlı baglantı bulunamadı (5'promotör polimorfizmi p= 0.444, INT4 polimorfizmi p= 0.337, D543N polimorfizmi ve 3'UTR polimorfizmi p=0.286). Ayrıca romatoid artritin siddeti ve tüberkülozun farklı klinik tipleri ile 5'promotor, INT4, D543N, 3'UTR polimorfizmleri arasında da anlamlı baglantı bulunamadı. 3'UTR polimorfizmi ile D543N polimorfizmi arasında baglantı dengesizligi belirlendi. D543N polimorfizmi bakımından A/A genotipine sahip bireylerde 3'UTR polimorfizmi bakımından delesyon/delesyon genotipine, G/A genotipi bulunan bireylerde delesyonsuz/delesyon genotipine ve G/G genotipine sahip bireylerde delesyonsuz/delesyonsuz genotipine sahip oldugu belirlendi Sonuç olarak, Türk toplumunda tüberküloz ile NRAMP1 polimorfizmleri arasında baglantı bulunamaz iken, romatoid artrit ile NRAMP1 geninin INT4 polimorfizmi arasında anlamlı baglantı tespit edildi. INT4 Allel C'yi tasıyan bireylerin, bu alleli tasımayanlara göre 1.8 kat romatoid artrit hastası olma riskinin arttıgı belirlendi. Bu verilere göre Türk romatoid artrit hastalarında Allel C'nin, hastalıgın ortaya çıkmasında etkili bir faktör olabilecegi düsünüldü.
Özet (Çeviri)
In human NRAMP1 gene which encodes a 53kDa integral membrane protein consisting of 550 amino acids, is located on the q35 site of the 2nd chromosome. NRAMP1 pumps the iron ions from the phagolysosomes of the macrophages of infected individuals towards the cytoplasm; by this way it prevents the replication of intracellular parasites. Moreover it also plays important roles in the macrophage activation pathway: It maintains the regulation of CXC chemokine (-chemokine) and regulates the secretion of IL-1b, inducible nitric oxide synthase (iNOS), MHCII molecules, TNF- and nitric oxide (NO). Thus, NRAMP1 is considered to be a candidate gene for autoimmune and infectious diseases due to its? important functions. This study aimed to investigate the roles of NRAMP1 gene polymorphisms that might affect NRAMP1 function in Turkish rheumatoid arthritis and tuberculosis patients. In this context, 5? promoter region polymorphism of NRAMP1 gene was analyzed by DNA sequencing and INT4, D543N and 3? UTR polymorphisms were analyzed by using both of ARMS-PCR and REA techniques in 98 rheumatoid arthritis patients, 112 tuberculosis patients and 213 healthy control individuals. Although a significant association was not detected between rheumatoid arthritis and the 5? promoter, D543N and 3? UTR polymorphisms of NRAMP1 gene (5? promoter polymorphism p= 0.162, D543N polymorphism and 3? UTR polymorphism p=0.130), a significant correlation was detected between the INT4 polymorphism and rheumatoid arthritis (p:0.005, %95 CI 1.20-2.77, O.R: 1.824). There was no significant association between tuberculosis and 5? promoter, INT4, D543N and 3? UTR polymorphisms (5? promoter polymorphism p=0.444, INT4 polymorphism p=0.337, D543N polymorphism and 3?UTR polymorphisms p=0.286). In addition, no significant association were found between severity of rheumatoid arthritis, clinically different types of tuberculosis and 5? promoter, INT4, D543N and 3?UTR polymorphisms. A linkage disequilibrium was detected between the 3? UTR and D543N polymorphisms. Individuals with A/A, G/A and G/G genotypes of D543N polymorphism were found to have deletion/deletion, nondeletion/deletion and nondeletion/ nondeletion genotypes of 3? UTR polymorphism, in sequence. As a result, while no association was detected between tuberculosis and NRAMP1 polymorphisms, INT4 polymorphism of NRAMP1 gene was found to be significantly correlated with rheumatoid arthritis. Risk ratio for being a rheumatoid arthritis patient was found to increase by 1.8 fold in individuals carrying the INT4 allele C when compared to the others that do not carry this allele. According to these data, allele C is thought to be an important factor for the out come of rheumatoid arthritis in Turkish rheumatoid arthritis patients.