Karasu deresi (İstanbul) ostracod (Crustacea) faunası ve bazı fiziko-kimyasal özellikleri
Ostracoda (Crustacea) fauna and some physical and chemical characters of Karasu stream (Istanbul)
- Tez No: 178152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalısmamızda Delice, Akalan, Karasu, Kara Murat, Tavsan ve nter Dereleri'nin birlesimiyle olusmus Karasu Deresi, Ostracoda faunası bakımından incelenmistir. lkbahar, yaz, sonbahar, kıs olmak üzere mevsimsel olarak yapılan çalısmanın sonucunda, CYPRIDOIDEA süperfamilyasına ait 13 cins (Candona, Fabaeformiscandona, Pseudocandona, Candonopsis, Physocypria, Ilyocypris, Notodromas, Eucypris, Prionocypris, Psychrodromus, Heterocypris, Cypridopsis, Potamocypris); CYTHEROIDEA süperfamilyasına ait 2 cins (Limnocythere, Tyrrhenocythere) ve MICROCYTHERIDEA süperfamilyasına ait bir cins (Loxoconcha) ve bu cinslere ait 32 tür bulunmustur. CYPRIDOIDEA, CYTHEROIDEA VE MICROCYTHERIDEA süperfamilyalarına ait türler Candona sanociensis, Candona neglecta, Fabaeformiscandona fabaeformis, Fabaeformiscandona balatonica, Fabaeformiscandona breuli, Fabaeformiscandona sp.(1), Fabaeformiscandona sp.(2), Fabaeformiscandona sp.(3), Pseudocandona sucki, Pseudocandona sp., Candonopsis scourfieldi, Physocypria kraepelini, Ilyocypris gibba, Ilyocypris decipiens, Ilyocypris bradyi, Ilyocypris inermis, Ilyocypris getica, Ilyocypris biplicata, Ilyocypris salebrosa, Notodromas persica, Eucypris virens, Eucypris pigra, Prionocypris zenkeri, Psychrodromus olivaceus, Heterocypris incongruens, Heterocypris salina, Cypridopsis vidua, Potamocypris fulva, Potamocypris variegata, Limnocythere inopinata, Tyrrhenocythere amnicola, Loxoconcha immodulata'dır. Çalısma alanında Ostracoda faunasına yönelik çalısmanın yanı sıra türler ve ortamları arasındaki iliskinin belirlenmesi amacıyla her istasyonda pH, tuzluluk (?), çözünmüs oksijen (mg/lt), elektriksel iletkenlik (?S/cm) ve su sıcaklıgı (ºC) gibi bazı fiziksel ve kimyasal veriler de degerlendirilmistir. Bu türlerden Candona sanociensis, Fabaeformiscandona balatonica, Fabaeformiscandona breuli, Pseudocandona sucki, Ilyocypris getica ve Potamocypris fulva Türkiye Ostracoda faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Karasu stream that is formed by the combination of Delice, Akalan, Karasu, Kara Murat, Tavsan and Inter streams was examined in point of Ostracoda fauna. As a result of our seasonal study which includes spring, summer, autumn and winter there have been found 13 genus belong to CYPRIDOIDEA superfamily (Candona, Fabaeformiscandona, Pseudocandona, Candonopsis, Physocypria, Ilyocypris, Notodromas, Eucypris, Prionocypris, Psychrodromus, Heterocypris, Cypridopsis, Potamocypris); 2 genus belong to CYTHEROIDEA superfamily (Limnocythere, Tyrrhenocythere) and one genus belongs to MICROCYTHERIDEA superfamily (Loxoconcha) and 32 species belong to these genus. These are the species belong to the genus of CYPRIDOIDEA, CYTHEROIDEA and MICROCYTHERIDEA superfamilies: Candona sanociensis, Candona neglecta, Fabaeformiscandona fabaeformis, Fabaeformiscandona balatonica, Fabaeformiscandona breuli, Fabaeformiscandona sp. (1), Fabaeformiscandona sp. (2), Fabaeformiscandona sp. (3), Pseudocandona sucki, Pseudocandona sp., Candonopsis scourfieldi, Physocypria kraepelini, Ilyocypris gibba, Ilyocypris decipiens, Ilyocypris bradyi, Ilyocypris inermis, Ilyocypris getica, Ilyocypris biplicata, Ilyocypris salebrosa, Notodromas persica, Eucypris virens, Eucypris pigra, Prionocypris zenkeri, Psychrodromus olivaceus, Heterocypris incongruens, Heterocypris salina, Cypridopsis vidua, Potamocypris fulva, Potamocypris variegata, Limnocythere inopinata, Tyrrhenocythere amnicola, Loxoconcha immodulata. In the studied area, besides the Ostracoda faunal research, physical and chemical measurements, pH, salinity (?), dissolved oxygen (mg/lt), electrical conductivity (?S/cm) and water temperature (ºC), were recorded in order to determine the relationships between the species and their environments. Candona sanociensis, Fabaeformiscandona balatonica, Fabaeformiscandona breuli, Pseudocandona sucki, Ilyocypris getica, Potamocypris fulva are new records for the Ostracoda Fauna of Turkey.