İklim değişikliğine uyum sürecinde kentlerde sürdürülebilir su yönetim stratejisinin geliştirilmesi: Bilecik (merkez) örneği
Development of sustainable water management strategy in cities during the adaptation process to climate change: The case of Bilecik (center)
- Tez No: 956526
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sürdürülebilirlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Su, dünya ve insanlık için hayati bir kaynaktır ve sürdürülebilir kalkınma için olmazsa olmaz bir konudur. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine göre, ihtiyaç duyulan miktar ve kalitede suya erişim herkesin en temel hakkıdır. Çalışmanın temel amacı, Bilecik şehir merkezinde sürdürülebilir su kaynakları yönetimini sağlamaktır. Çalışma kapsamında, hızla artan su talebini karşılamak için kaynakların daha verimli nasıl kullanılacağı, şehir merkezindeki su kaynaklarının nüfus artışından nasıl etkileneceği, alternatif kaynak ve yönetim ihtiyacının nasıl yapılacağı, suyun geri kazanımı ve yeniden kullanımı için stratejilerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmaya göre kişi başına çekilen günlük ortalama su miktarı 228 litre olarak hesaplanmıştır. Üç büyük ilde kişi başına çekilen ortalama su miktarı İstanbul için 190 litre, Ankara için 246 litre, İzmir için 221 litre olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, illere yönelik geliştirilen ve uygulanan stratejiler Bilecik (Merkez) özelinde değerlendirilmiştir. İlin tüm içme suyu Karasu Deresi'nden sağlanmaktadır. Bilecik nüfusunun %99'una içme ve kullanma suyu şebeke hizmeti verilmektedir (Bilecik Belediyesi Performans Programı, 2023). Bilecik Belediyesi yetkilileriyle yapılan görüşmede, Bilecik ilinde 2023 yılında nüfusa göre anlık su debisinin 181 litre olduğu öğrenilmiştir. Elde edilen verilere göre, Bilecik (Merkez) kişi başına çekilen ortalama su miktarının altında kalmaktadır. Bilecik ilinde önümüzdeki yıllarda sanayinin artmasıyla nüfusun düzenli olarak artacağı düşünüldüğünde, yakın zamanda ilde su temini sorunu yaşanabilir. Kentsel alanlarda su kaynaklarının etkin kullanımını artırmak için stratejik kalkınma hedefleri belirlenmeli ve bunları destekleyecek projeler hayata geçirilmelidir. Su kaynaklarının kalitesini artırmada ve su kayıplarını azaltmada bir diğer önemli konu ise su ve atık su altyapısının iyi tasarlanmasıdır. Bu nedenle Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, valilikler ve yerel yönetimlerin su krizini önlemek için acilen bir B planı geliştirmeleri öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Water is a vital resource for the world and humanity and is an essential issue for sustainable development. According to sustainable development goals, access to water in the required quantity and quality is everyone's most fundamental right. The main goal of the study is to ensure sustainable water resources management in Bilecik city center. Within the scope of the study, it aims to determine how the resources will be used more efficiently to meet the rapidly increasing water demand, how the water resources in the city center will be affected by the population growth, how the need for alternative resources and management will be done, and strategies for water recovery and reuse. According to the research conducted, the average daily amount of water drawn per person was calculated as 228 liters. In three major cities, the average amount of water drawn per capita was determined to be 190 liters for Istanbul, 246 liters for Ankara, and 221 liters for Izmir. In this context, the strategies developed and implemented for cities were evaluated specifically for Bilecik (Center). All the city's drinking water is provided by the Karasu Stream. Drinking and utility water network service is provided to 99% of Bilecik's population. (Bilecik Municipality Performance Program, 2023). It was obtained from the interview with Bilecik Municipality officials that the instantaneous water flow rate according to the population in Bilecik (Center) in 2023 was 181 liters. According to the obtained data, Bilecik remains below the average amount of water drawn per capital. Considering that the population will increase regularly with the increase in industry in the coming years in Bilecik province, there may be a water supply problem in the city soon. Strategic development targets should be determined in order to increase the efficient use of water resources in urban areas and projects that will support them should be implemented. Another important issue in increasing the quality of water resources and reducing water losses is that the water and wastewater infrastructure should be well designed. Therefore, it is envisaged that General Directorate of State Hydraulic Works governorships and local governments urgently develop a B plan to prevent a water crisis.