İstanbul Belgrad ormanı Lepidoptera faunası
Istanbul Belgrad forest fauna of Lepidoptera
- Tez No: 178159
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma 2005 ? 2006 yılları arasında İstanbul Belgrad Orman'ında gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda Lepidoptera takımının 10 üstfamilyasına ait 19 familyadan 104 tür tespit edilmiştir. Çalışmanın ilk aşaması olarak öncelikle Lepidoptera takımı ile ilgili kaynaklar taranmış ve gerekli bilgiler toplanmıştır. İkinci aşamada ise arazi çalışmalarının yürütüleceği yerler belirlenmiş ve örnek toplama işlemlerine başlanmıştır. Arazide kelebeklerin yakalanmasında farklı teknikler kullanılmış ve yakalanan kelebekler laboratuvara getirilerek, teşhis için gerekli olan preparasyon işlemlerinden geçirilmiştir. Teşhislerin yapılmasında konuyla ilgili kaynaklardan yararlanılmıştır. Özellikle kelebeklerin morfolojik karakteristiklerine göre teşhisler yapılmaya çalışılmıştır. Teşhis işlemleri tamamlanan örneklerin Dünya ve Türkiye'deki yayılışları ile larvalarının beslendikleri bitki türleri konuyla ilgili kaynaklardan tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been realized within the border of Belgrad Forest of İstanbul between the years of 2005-2006. As a result; 104 species belonging to 19 families of Lepidoptera order have been determined. At the first stage of this study, the literature related to Lepidoptera was reviewed and necessary information was collected. At the second stage, the study areas were determined and sampling of Lepidoptera was started. In the field, different collection methods were used while catching the Lepidoptera specimens. After that, the specimens were taken into laboratory and passed thorough some preparation procedures for identification. For identification, the related literatures were used. Most of the identifications were made according to the morphological characteristics of the Lepidoptera.