Legionella pneumophila serogrup 2-14 suşları ile aynı ortamı paylaşan bakterilerin birbirleriyle etkileşimi
Interaction of Legionella pneumophile serogroup 2-14 strains with bacteria sharing the same habitat
  1. Tez No: 178160
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
? Lejyoner hastalıgı etkeni olan Legionella pneumophila Gram negatif, aerobik, çomak sekilli bakterilerdir. Göller, göletler ve akarsu gibi dogal su kaynaklarında oldukça yaygın olarak bulunan bu bakteriler sogutma kulesi, duş baslıgı, buz makinaları, nebülizörler, nemlendiriciler ve jakuzi gibi insan yapımı su sistemlerine geçtiklerinde uygun kosullar nedeniyle çogalırlar. Legionella ile kontamine olmuş bu gibi su sistemlerinden yayılan aeresollerin solunum sistemiyle alınmasıyla insanlarda enfeksiyona neden olurlar. Sistemin sıcaklıgı, dagıtım sistemi borularında ve depolarında meydana gelen ölü noktalar, besin kaynakları, heterotrofik bakteriler ve protozoonların varlıgı Legionella'nın bu gibi çevrelerde kolonizasyonunu tesvik etmektedir. Aynı habitatı paylasarak Legionella'nın varlıgında ve üremesinde rol oynayan mikroorganizmalar oldukça fazladır. L. pneumophila'nın su sistemindeki varlıgında ekolojik dengenin çok önemli oldugu açık olarak görülmektedir. Temel enerji ve karbon kaynagı olarak aminoasitleri kullanan Legionella bakterileri, birçok benzer mikroorganizmadan L-sistein ve demir (III)'e olan zorunlu gereksinimleri ile ayrılırlar. Legionella bakterilerinin varlıgını sürdürebilmesindeki en önemli etkenlerden biri Legionella cinsi olmayan bakterilerle olan etkilesimleridir. Bu çalısmada 7 farklı otelin 4'ü kullanma suyundan, 3'ü sogutma kulesi suyundan ve 3'ü sogutma kulelerinin cidarındaki biyofilm tabakasından olmak üzere toplam 10 adet örnek ile çalısılmıstır. Bu örneklerden elde edilen Legionella dısındaki 24 bakteri susunun, yine aynı örneklerden izole edilmiş olan 2 L. pneumophila SG 2-14 susunun üremesi üzerindeki etkileri, canlı bakteri etkilesimi ve hücresiz sıvıların etkisi seklinde incelenmistir. Ayrıca, Legionella dısındaki bakterilerin hücresiz sıvılarının, L. pneumophila SG 2-14 susları üzerinde üremeyi engelleyici etkiye sahip olmalarını saglayan moleküllerin karakterizasyonu enzim ve sıcaklık uygulamaları ile tayin edilmeye çalısılmıstır. Sonuç olarak, Legionella ile aynı ortamı paylasan diger bakterilerin olumlu ya da olumsuz yönde birbirleriyle etkilesim halinde oldugu görülmüstür. Legionella'ların su sistemlerindeki kolonizasyonunun önemli ölçüde bu bakterilerin varlıgına baglı olabilecegi ve bakterilerin Legionella üzerindeki etkisinin cins hatta tür düzeyinde bile degisiklik gösterebilecegi saptanmıstır. Legionella dısındaki bazı bakterilerin hücresiz sıvılarının inhibe edici etkisinin enzim ve sıcaklık uygulamaları sonunda genellikle azaldıgı veya devam ettigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
L. pneumophila is a Gram-negative, aerobic, rod shaped bacteria that causes Legionnaries? disease. This bacteria frequently inhabits in natural aquatic environment such lakes, rivers, ponds and streams. When they transmit to man made aquatic systems such as cooling tower, shower head, ice machine, nebulizator, jakuzi they colonize because of the suitable conditions. By inhalation of contaminated aerosols they cause infections at human. Heat of the water system, dead points at water distribution systems and water tanks, the source of nutrient, existence of heterotrophic bacteria and protoza cause poliferation of L. pneumophila in such environment. There are many microorganisms that helps survival and colonisation of Legionella sharing the same habitat with it. This is clear that ecological balance in water systems is very important for survival of Legionella. Legionella bacteria using aminoacids as carbon and energy source, are differ from other microorganisms because of their essential necessity to L-cysteine and iron (III). Because of this necessity Non-Legionella bacteria are one of the most important reason of Legionella to survive. In this study, 4 potable water sample, 3 cooling tower water and 3 biofilm sample from cooling tower water tank, totally 10 samples have been collected from 7 different hotels. 24 Non-Legionella bacteria isolated from this samples has been examined as inhibiting or stimulating effect on 2 L. pneumophila SG 2-14 which are isolated from the same samples. It is intended to understand the interactions between Legionella bacteria and Non-Legionella bacteria sharing the same habitat with Legionella by studying bacteria-bacteria and cell-free fluid interactions. In addition, molecules of cell-free fluid of Non-Legionella bacteria that has inhibitory effect on L. pneumophila SG 2-14 was intended to characterize by enzyme and heat treatment. Consequently, it is seen that Legionella bacteria and Non-Legionella bacteria sharing the same habitat with Legionella are in contact. The colonisation of Legionella in water systems is dependent on Non-Legionella bacteria and the effect of these bacteria on Legionella differs from species to species. It is seen that after enzyme and heat treatment the inhibitory effect of cell-free fluid of Non-Legionella bacteria loses its activity.