Uzaysal evrimde Gürsey solitonlarının kararlılığı
Stability of Gürsey's solitons in spatial evolution
- Tez No: 178158
- Danışmanlar: PROF.DR. K. GEDİZ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Feza Gürsey tarafından 1956 yılında, dört boyutlu konformal invariant nonlineer saf spinör etkilesmeli bir dalga denklemi, Heisenberg ve Bohr' un rüyası olan elemanter parçacıkların bir araya gelmesini mümkün kılacak bir modele temel teskil etmek için önerildi. Gürsey Spinör modeli birinci mertebeden daha yüksek türevler içermeyen tek konformal invaryant saf spinör alanlı bir modeldir. Tezde Gürsey tararfından önerilen, saf- spinör alanlı, dört boyutlu konform invaryant nonlineer dalga denkleminin numeric instanton çözümlerinin dinamik yapılasması ve evrimi incelenmis ve evrimi ifade eden faz diyagramları çizilmistir.
Özet (Çeviri)
A four-dimensiol conformal invariant pure spinor wave equation with nonlinear selfcoupled spinor term had been proposed in mid-fifties by Feza Gürsey as a possible basis for a unitary description of elementary particles ( Heisenberg-Bohr dream). Gürsey?s Spinor Model is only possible conformally invariant pure spinor model, which contains no derivatives higher than the first. In this thesis, we have investigated dynamic characteristics and evolution of instanton solutions of a four-dimensiol conformal invariant pure spinor wave equation with nonlinear self-coupled spinor term had been proposed by Feza Gürsey.