Antalya'da kurulu Akdeniz alçak zon kızılçam (Pinus brutia ten.) döl denemesinde bazı genetik parametrelerin belirlenmesi
Prediction of some genetic parameters in the Turkish red pine (Pinus brutia ten.) Mediterranean lower zone progeny trail established in Antalya
- Tez No: 178177
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH BOYDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalısma Türkiye Milli Agaç Islahı ve Tohum Üretim Programı (1994 - 2003) çerçevesinde kurulan döl denemelerinden, Antalya - Düzlerçamında tesis edilen, 7 yasındaki Kızılçam (Pinus brutia Ten.) alçak zon (0 - 400m) döl denemesinde gerçeklestirilmistir. Çalısmada agaç boyu, agaç çapı, en kalın dal kalınlıgı, bir bogumdaki dal sayısı, yasama yüzdesi ve gövde kalitesi karakterlerine ait ölçüm ve degerlendirmelerde bulunulmustur. Tesis edilen Kızılçam alçak zon (0 ? 400 m) döl denemesi altı populasyona ait toplam 168 ailenin bulundugu tek agaç parseli deneme desenine göre kurulmustur. Populasyonlar arası ve populasyon içi aileler arası farklılıkları belirlemek için seçilen karakterlere varyans analizleri uygulanmıstır. Duncan testi yardımı ile populasyonlar arasındaki farklılıklar gruplandırılmıstır. Belirlenen karakterlere ait varyans bilesenleri, varyans bilesenlerinin toplam varyans içindeki payları, birey ve aile kalıtım dereceleri, fenotipik ve genetik korelasyonlar ile bazı genetik parametreler tahmin edilmistir. Ayrıca pratikteki ormancılık uygulamaları da dikkat alınarak, degisik ıslah stratejilerine göre genetik kazançlar tahmin edilmistir. Yapılan varyans analizi sonuçlarına göre agaç boyu, agaç çapı, en kalın dalın kalınlıgı karakterlerinde, hem populasyonlar arası hemde populasyon içi aileler arasında istatistiksel anlamda farklılıklar tespit edilmesine karsın, bir bogumdaki dal sayısında, yalnızca populasyon içi aileler arasında istatistiksel anlamda farklılıklar belirlenmistir. Varyans bilesenlerine genel olarak bakıldıgında, populasyon içi aileler arası farklılıklardan kaynaklanan varyanslar, populasyonlar arası farklılıklardan kaynaklanan varyanslardan daha büyüktür. ncelenen agaç karakterlerine göre varyans oranları, populasyon düzeyinde % 0.1 (bir bogumdaki dal sayısı) ile % 4 (agaç boyu) arasında degisirken, aile düzeyinde ise % 1.4 (bir bogumdaki dal sayısı) ile % 6.1 (agaç boyu) arasında degismektedir. En yüksek fenotipik korelasyon agaç boyu ile agaç çapı arasında gözlemlenmis (r = 0,83) olup, bunu agaç çapı ile en kalın dal kalınlıgı arasındaki korelasyon (r = 0,65) izlemistir. En yüksek genetik korelasyon agaç boyu ile agaç çapı arasında görülmüs (r = 0,81), bunu agaç çapı ve en kalın dal kalınlıgı arasındaki (r = 0,47) korelasyon izlenmistir. Aile düzeyindeki kalıtım dereceleri, bireysel kalıtım derecelerinden daha yüksektir. Aile düzeyinde tahmin edilen kalıtım dereceleri 0,19 (bir bogumdaki dal sayısı) ile 0,56 (agaç boyu) arasında degismektedir. Degisik yaklasımlar ve farklı seleksiyonlara göre, genetik kazancın degisimi hakkında bazı degerlendirmelerde bulunulmustur. Belirlenen karakterler arasında agaç boyu karakteri en yüksek genetik kazanca sahiptir. Farklı seleksiyonlarda ve yaklasımlarda tahmin edilen aileler arası genetik kazanç, agaç boyu karakteri için yaklasık olarak % 7'dir. Aileler arası ve aile içi seleksiyon yapıldıgında bu deger % 14'e ulasmaktadır. Ayrıca, aralarında yüksek korelasyon göstermeyen karakterler için bagımsız ayıklama (independent culling) yöntemi kullanılmıs ve ayıklama islemine göre genetik kazançlar belirlenmeye çalısılmıstır. Kızılçam ülkemiz açısından ekolojik ve ekonomik degere sahip, hızlı gelisen bir tür olup, bu türe Türkiye Milli Agaç Islahı ve Tohum Üretim Programı çerçevesinde öncelik verilmistir. Bu arastırma ile ekonomik ve ekolojik yönler dikkate alınarak, Kızılçamın ıslah stratejisine katkılarda bulunmak hedeflenmis, kalite ve kantite artısını saglamak için bazı önerilerde bulunulmustur. Bu arastırma, Antalya'da kurulu Akdeniz alçak zon (0- 400 m) kızılçam döl denemesinin yedinci yas sonuçlarını içermektedir. Böyle erken bir yasta kesin yargılara ulasmak yanıltıcı olabilmektedir. Ancak, erken yasta yapılan ölçüm ve gözlemler, ilerideki yaslarda yapılacak ölçüm ve gözlemler ile birlestirildiginde, erken seçim olanakları hakkında bazı yararlı bilgiler üretebilecektir. Daha net yorumların yapılabilmesi için ölçüm ve gözlemlerin ileriki yıllarda devam ettirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation is to study the genetic variation and estimation of some genetic and phenotypic parameters of some economically important traits, in Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.). At the end of the project, some suggestions and approaches about the Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.) breeding strategies were also made considering its economics aspects. The results will also contribute to increase quantity and quality of the Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.) wood production in Turkey. This research was realized at the Mediterranean Lower Zone (0-400 m) progeny trail of Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.) of seven years old, which was established at Antalya - Düzlerçamı under the National Tree Breeding and Seed Production Programme (1994-2003). Tree height, tree diameter, maximum branch thickness, number of the branches per node, survival rate, and the bole straightness were examined. The progeny trail consisted of six Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.) populations including 168 families were established in a design of single tree plot. Analysis of variance was used to detect the differences between and within the populations. Duncan test were applied to compare the populations. The component of the variation, narrow sense heritabilities and family heritabilities, coefficients of genetic and phenotypic variances, phenotypic and genetic correlations and some other genetic parameters were estimated. In addition to these, considering the practical forestry applications and different breeding strategies, genetic gains were estimated. The component of the variation due to populations ranged 0.1 % (number of the branches at a nod) to 4 % (tree height) while the component due to families varied from 1.4 % (number of the branches at a nod) to 6.1 % (tree height). Family heritabilities were higher than narrow sense heritabilities. Estimated family heritabilities ranged from 0.19 (number of the branches at a node) to 0.56 (tree height). The highest phenotypic correlation was estimated between tree height and tree diameter (r = 0,83). Correlation between tree height and tree diameter was the highest in terms of genetics (r = 0,81). Considering the practical forestry applications and different breeding strategies the highest genetic gain could be obtained from the tree height trait. The estimated genetic gain for tree height was averagely 7 % based on family selection. If the family selection is combined with within the family selection the genetic gain was increased up to 14 %. Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.) is an important tree species, due to its high economic and ecological value. It is well ecologically adapted and the fastest growing tree species among the country?s coniferous species with high genetic variation. Therefore a priority has been given to this species in the National Tree Breeding and Seed Production Programme (1994 - 2003).