Silikon modifiye akrilik reçinelerin elde edilmesi ve karakterizasyonu
Syntheses and characterisation of silicone modified acrylic resins
- Tez No: 178184
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KEVSER PABUCCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde sunulan çalışmada; tekrarlanan birimlerde reaktif serbest hidroksil grubu içeren, ufak moleküllü, fenil siloksan yapısındaki silikon ön polimeri Z-6018 (Dow Corning ürünü) ve 2-Hidroksietilmetakrilat (2-HEMA) kullanılarak bir makromer hazırlanmıştır. Takiben elde edilen makromer, farklı tür ve farklı mol oranlarında akrilik monomerler (etilakrilat ve metilmetakrilat) ile kopolimerize edilerek yeni silikon modifiye akrilik kopolimerler hazırlanmıştır. Elde edilen ürünlerin yapıları Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Isıl özellikleri ise DSC (Diferensiyel Taramalı Kalorimetre) ve TGA (Termogravimetrik analiz) yöntemleriyle incelenmiştir. Ayrıca, tüm ürünlerden hazırlanan filmlerin, yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla; filmlere, sertlik derecesi, kuruma derecesi, parlaklık, darbe dayanımı, yapışma, su dayanımı ve alkali dayanımı testleri uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde, sertlikleri yüksek, yapışabilirliği %100, parlak, çabuk kuruyan, alkali ve su dayanımları iyi filmler elde edilebildiği görülmüştür. Dolayısıyla bu çalışmada elde edilen yeni silikon akrilik kopolimerler yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study new silicone modified acrylic resins, which could be employed in surface coatings, were prepared. Firstly, macromer (MK) was prepared from 2-HEMA and reactive siloxane prepolymer (Z-6018), which has hydroxil groups at repeated units. Then, copolymerization of the MK and various acrylic monomers (ethylacrylate and methylmethacrylate) were attempted in the presence of toluene. The structure and thermal properties of the copolymers were determined with Fourier Transform Infrared Spektroscopy (FTIR), Differential Scanning Calorimetry (DSC) and thermogravimetric analyses (TGA). And also the usage of products were investigated as surface coating materials. The hardness, drying time, gloss, adhesion, water resistance and alkaline resistances tests were applied to the films and the results were compared. It was observed that the prepared films had high hardness degree, %100 adhesive, fast drying time, good water and alkaline resistances. As a result, the new silicon acrylic copolymers that prepared in this study can be used as surface coating materials.