İstanbul'daki botanik bahçelerinde yetişen Türkiye geofitlerinin envanteri
Inventory of Turkish geophytes growing in botanical gardens in Istanbul
  1. Tez No: 178183
  2. Yazar: HATİCE BAŞAK GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNA EKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalısma stanbul'da bulunan Atatürk Arboretumu, stanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi ve Nezahat Gökyigit Botanik Bahçesi'nde bulunan soganlı bitki koleksiyonları üzerine yapılmıstır. 2004-2006 yılları arasında yapılan arastırma sonunda, arastırma sahasında 7 familya ve 35 cinse ait 295 tür ve tür altı taksonun yer aldıgı saptanmıstır. Çalısma alanında endemik takson sayısı 93 olup, toplam takson sayısına oranı % 31.52 dir. Alanda tespit edilen 295 taksonun 86 sı (% 29.15) Akdeniz, 81 i (% 27.45) ran- Turan, 15 i (% 5.08) Öksin ve 12 si (% 4.06) Avrupa-Sibirya elementidir. Bu gruplarda yer almayan 90 takson ise (% 30.50) fitocografik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir. Arastırma alanında en fazla takson içeren ilk 5 cins sırasıyla Iris, Crocus, Allium, Fritillaria ve Galanthus'tur. Bu cinsler en fazla sayıyla Nezahat Gökyigit Botanik Bahçesi'nde temsil edilir.
Özet (Çeviri)
The bulb collections in Atatürk Arboretum, Istanbul University Alfred Heilbronn Botanic Garden and Nezahat Gökyigit Botanic Garden which are situated in Istanbul, have been carried out. This study has been done between 2004-2006 and the work area is consist of 7 families, 35 genera and 295 taxa. The endemic taxa are 93 and the rate is 31.52 %. The floristic composition of the plants, in terms of the phytogeographic elements are as follows: Mediterrenean 86 (29.15 %), Irano-Turanian 81 (27.45 %) , Hyrcano-Euxine 15 i (5.08 %) and Euro-Siberian 12 (4.06 %) The other 90 taxa (30.50 %) are cosmopolitan. Five genera which are represented by the largest number of taxa in three gardens are Iris, Crocus, Allium, Fritillaria and Galanthus. Nezahat Gökyigit Botanic Garden has the largest collection of these 5 genera by means of number of taxa.