Bir matris polinomunun değerinin saptanması
On the evaluation of a matrix polynomial
- Tez No: 178225
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SİNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, (N,A) matris polinomunun hesaplanması ile ilgili algoritmalar incelenmiştir. (N,A) matris polinomunun hesaplanması için bütün kare matrislere uygulanabilen iki yeni algoritma elde edilmiştir ve bu algoritmalar genelleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen algoritmalar nümerik örneklerle çözülmüş ve bir kare matris üzerinde uygulanmıştır. Bulunan sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this work, the algorithms about the evaluation of (N,A) matrix polynomial have been investigated. Two new practical algorithms which can be applied to all the square matrix for the evaluating matrix polynomial (N,A) have been found and universalised. Moreover, the algorithms found have been solved with numerical examples and applied to a square matrix. The results have been compared with the results in literature.