Türkiye Scorzonera L. cinsinde yer alan bazı taksonların sitogenetik analizi
The cytogenetical analysis of some the taxa of Scorzonera L. genus in Turkey
- Tez No: 178224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA MARTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Scorzonera L. cinsi Asteraceae familyasında yer alır ve Türkiye'de 51 takson ile temsil edilir. Bu araştırmada, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesinden toplanan Scorzonera L. cinsine ait üç taksonun kromozom sayıları ve karyotip analizleri ezme-yayma preparasyon metodu ile incelenmiştir. Çalışılan taksonlar sırasıyla Scorzonera laciniata L. subsp. laciniata, Scorzonera cana (C.A.Mey.) Hoffm var. jacquiniana (W.Koch) Chamberlain ve Scorzonera paviflora Jacq. şeklindedir. İncelenen taksonların mitotik metafaz kromozom sayıları, bütün taksonlarda 2n=14 iken, karyotip analizleri üç taksonun birbirlerinden farklı olduğu gözlenmiştir. S. laciniata subsp. laciniata taksonunda karyotip formülü 3m+4sm, S. cana var. jacquiniana'da 4m+3sm ve S. paviflora'da 5m+2sm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scorzonera L. is genus belonging to the family Asteraceae (Compositae) and represented is 51 taxa in Turkey. In this research, chromosome number and morphology was defined with squash preparation method for the first time in three taxa of Scorzonera growing naturally in East Blacksea region of Turkey. Studied taxa respectively; Scorzonera laciniata L. subsp. laciniata, Scorzonera cana (C.A.Meyer) Hoffm var. jacquiniana (W.Koch) Chamberlain and Scorzonera paviflora Jacq. All species contained mitotic metaphase chromosome number of as 2n=14 and karyotypes of taxa are determined different. Karyotype formula is determined in S. laciniata subsp. laciniata 3m+4sm, in S. cana var. jacquiniana?da 4m+3sm and in S. paviflora 5m+2sm.