5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile yetki alanı genişletilen büyükşehir belediyelerinin imar planı değişiklikleri açısından irdelenmesi
Evaluation of metropolitan municipalities expanding their competence region with the Law of 5216th, within the local physical plan changes
- Tez No: 178227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÇAĞLAR MEŞHUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde, yerel yönetimlerce hazırlanan imar planlarını ve onlarda yapılacak değişiklikleri denetleyecek etkin bir mekanizma bugüne kadar oluşturulamadığı gibi, özellikle büyükkentlerimiz ve çeperlerinde yerel yönetimlerce yürütülen alt ölçekteki planlama çalışmalarını ve uygulamalarını da yönlendirecek üst ölçekli bir planlama sistematiği tam olarak geliştirilebilmiş değildir. Bu amaçla, özellikle büyükkentlerimizdeki gelişimi kontrol altına almak, yönlendirmek, anakent ve çeperlerindeki yerleşmelerde planlı ve uyumlu bir kentsel gelişime olanak sağlamak, yatırımların ve hizmetlerin daha programlı, dengeli, etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla, 2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası yürürlüğe konulmuştur. 5216 sayılı Yasa, iki kademeli hiyerarşik bir yerel yönetim sistemini tanımlamakta, büyükşehir belediye sınırları içerisinde ve büyükşehir çeperlerinde (büyükşehir belediye sınırlarının genişletilmesi suretiyle) özellikle planlama konusunda, büyükşehir belediyeleri eliyle etkin bir denetim mekanizması oluşturmayı amaçlamaktadır.Bu çerçevede yapılan çalışma, büyükşehir belediye sınırlarına 5216 sayılı Yasa ile dâhil edilen belediyelerin, imar planı değişikliklerini algılama ve uygulama biçimlerinde Yasa öncesine göre herhangi bir değişiklik olup olmadığının Antalya Büyükşehir Belediyesi özelinde yapılan değerlendirmeler neticesinde saptanması ve bu suretle Yasa'nın özellikle planlama konularında amaçladığı hedeflere (denetim ve kontrol) ulaşıp ulaşmadığının sorgulanması üzerine kurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, an effective mechanism has not been developed for controlling physical plan and changes on them up to now. And, there is no systematic approach for macro plans for directing the development of metropolitan cities and their around yet. In this respect, the Law of 5216th has an important role for solving this problem. The aim of Law of Metropolitan Municipalities, 5216th is to control and direct the spatial development of metropolitan cities and to provide an planned and effective urban development for metropolitan cities and their fringe in terms of investment and urban services. This legal regulation has important results. The most important one is to create an effective control mechanism on the municipalities which are beside in the competence region of metropolitan cities.In this frame, the basis of study is an analysis on the municipalities which are not in the competence region of Antalya Metropolitan Municipality. The aim of this comparative analysis is to examine the differences on the perception and using of plan changes after the Law of 5216th.