İki-yönlü tabakalı örneklemede tabaka örnek hacimlerinin belirlenmesi
Determination of integer sample sizes in two-way stratified sampling
  1. Tez No: 178228
  2. Yazar: EROL GENCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, iki-yönlü tabakalı örneklemede, tabaka örnek hacimlerinin orantılı olarak tabakalardan seçilmesinde alternatif bir metot sunulmuştur. Bu amaçla 1960 yılında Bryant, Hartley ve Jessen tarafından geliştirilen ve Cochran'ın Sampling Tecniques, 2^nd Edition kitabında önerdiği yöntem temel olarak kabul edilmiştir. Bu yöntemin eksiklikleri ve önerilen alternatif yöntemin üstünlüğü simülasyon ile gösterilmiştir. Monte Carlo simülasyonu için SPSS v15 ve Minitab v15 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative method was provided for determining the stratified sample sizes via proportional allocation in two-way stratified sampling. For this reason, the method which was devoloped by Bryant, Hartley and Jessen in 1960 suggested by Cochran?s Sampling Techniques 2^nd Edition textbook was accepted as a basic method. The lack of this basic method and the superiority of the suggested alternative method were shown by simulation. For the Monte Carlo simulation, SPSS v15 and Minitab v15 packege programmes were used.