Konya ili Çumra ilçesinde mısır üretimi yapan tarım işletmelerinin Avrupa Birliği tarımsal muhasebe veri ağı (FADN) sistemine göre sınıflandırılması ve işletme başarı ölçütlerinin karşılaştırılması
Classification of farms growing maize based on European Union farm of agricultural data network system and comparing of farm productivity: A case study Çumra region in Konya province
  1. Tez No: 178241
  2. Yazar: AHMET SAMİ EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Ziraat, Economics, Finance, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Konya - Çumra ilçesinde mısır üretimi yapan tarım işletmelerinin AB tarımsal muhasebe veri ağı (FADN) sistemine göre ekonomik büyüklüklerini tespit etmek ve başarı ölçütlerini karşılaştırmak için bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada yörede mısır üretimi yapılan tarım işletmelerinden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplam 67 işletmeden alınan veriler 2007 yılı üretim dönemini kapsamıştır. İşletmelerde yetiştirilen bitkisel ürünler içinde standart brüt kar yönünden danelik mısır 2. sırada yer almaktadır. İncelenen işletmelerde AB-FADN sistemine göre 4 farklı ekonomik büyüklük grubu tespit edilmiştir. İşletmelerin %14,92'si çok küçük (0-
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the economical sizes of farms produced maize by considering EU Farm Accountancy Data Network (FADN) and compare success criteria of such farms for Konya - Çumra province. The study data were obtained from farms growth maize by survey method. The data obtained from 67 farms were related to 2007 production period. The grain maize was in second in farms in terms of the highest standard gross income. There were 4 different economical size classes in research farms according to the EU FADN system. The 14.92% of farms were very small farms (0-