Hidrolik silindir imalatında yüzey pürüzlülüğüne etkili parametrelerinin Taguchi Yöntemi ile belirlenmesi
Using Taguchi Method specifying the parameters that affects surface roughness in hydraulic cylinder manufacturing
  1. Tez No: 178242
  2. Yazar: NAZMİYE YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Üretilecek parçanın kalitesinin artırılması ve maliyetin düşürülmesi ancak kesme parametrelerinin optimizasyonu ile mümkündür. İstenilen yüzey pürüzlülük değerleri ancak kesme parametrelerinin iyi bir kombinasyonu neticesinde elde edilebilmektedir. Bu çalışmada tornalama ve kanal açma operasyonunda kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmış ve ortogonal dizinleri kullanarak deney sayılarını büyük ölçüde azaltan ve aynı zamanda kontrol edilemeyen faktörlerin etkilerini en küçüklemeye çalışan bir deney tasarım tekniği olan Taguchi metodu kullanılmıştır. Makine devri, ilerleme hızı, talaş derinliği ve kesici takım olmak üzere dört farklı kesme parametre ve iki farklı seviye belirlenmiştir. Birinci deneyde SAE 1040 çelik malzeme iki farklı radyüslü kesici takım ile ikinci deneyde sermet ve TiAIN kesici takım ile işlenmiştir. L16 ortogonal dizini kullanılarak belirlenen şartlarda yapılan deneyler sonucunda, her bir deney konfigürasyonu için ortalama ve S/N oranı değerleri bulunmuştur. Bulunan bu değerler varyans analizi metodu ile analiz edilmiş ve en uygun kesme parametreleri belirlenmiştir.Birinci deneyde ilerleme hızı*kesici takım, makine devri*kesici takım interaksiyonlarının yanı sıra kesici takım ve makine devri parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerinde istatistiksel olarak farklılık yarattığı görülmüştür. İkinci deneyde makine devri*ilerleme hızı*talaş derinliği*kesici takım, ilerleme hızı*kesici takım, makine devri*talaş derinliği interaksiyonları ve takım parametresinin yüzey pürüzlülüğü üzerinde istatistiksel olarak farklılık yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing the quality of produced piece and decreasing the cost is only possible with the optimizing the cutting parameters. The desired surface roughness values can only be obtained by a good combination of cutting parameters. In this study, cutting parameters on surface roughness in turning and grooving operations have been investigated and used Taguchi Method which is an experimental design technique that reduces the number of experiments significantly by using the orthogonal arrays and also tries to minimize the effects of the uncontrollable factors. Two levels of control parameters in four cutting parameters have been determined for machine revolution, feed rate, depth of cut and tool. SAE 1040 steel are processed in first experiment by two different radius tools coating and second experiment by sermet and TiAIN tools. As a result of experiments based on the specified conditions by using L16 orthogonal arrays, averages and S/N ratios were determined for each experiment configuration. These values were analyzed by variance analysis method and determined the most suitable cutting parameters.The results of the first experiment indicate that the feed rate*tool, machine revolution*tool interaction besides tool and machine revolution were significant on surface roughness. The results of the second experiment indicate that the machine revolution*feed rate* depth of cut*tool, depth of cut feed rate*tool, machine revolution*depth of cut interaction besides tool were significant on surface roughness.