Tuz stresi altında yetiştirilen patlıcan fidelerinin gelişimi ve besin elementi içerikleri üzerine arbuscular mikorizal fungus uygulamalarının etkisi
The effects on the seedling growth and nutrient contents of arbuscular mycorrhizal fungus grown eggplant seedlings under salt stress
  1. Tez No: 178287
  2. Yazar: ÖZLEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Glomus intraradices (Gi) uygulamalarının tuzlu toprak şartlarında yetiştirilen Aydın Siyahı patlıcan çeşidi fidelerinde fide gelişim parametreleri ve bitki besin elementlerindeki değişimleri ortaya koymak amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma Seraları ve laboratuarlarında 2007 yılında yürütülmüştür. Araştırmada, mikorizalı (Gi' li) ve mikorizasız koşullarda, beş farklı NaCl konsantrasyonu (0 ppm, 25 ppm, 50 ppm, 75 ppm, 100 pm) denemeye konu oluşturmuştur. Araştırmada her parselde 250 ml hacimli drenajsız plastik saksı ve her saksıda bir fide olmak üzere 12 bitki kullanılmış ve araştırma 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Araştırmada fide sürgün uzunluğu, sürgün çapı, yaprak sayısı, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığında Gi uygulamalarının pozitif etkisi gözlenmiştir. Sürgün uzunluğu Gi uygulanan fidelerde 13.62 cm, Gi uygulanmayan fidelerde 11.48 cm ölçülmüştür. Sürgün çapı ise Gi uygulanan fidelerde 2.72 cm, Gi uygulanmayan fidelerde 2.24 cm olarak bulunmuştur. Gi uygulamaları fidelerin bitki besin elementi içeriklerine ise N, P, K, Fe' de artışa neden olmuş; buna karşın Cu, Zn, Mg, Na, Ca ve Mn'de azalışa neden olmuştur. Sonuç olarak; tuzlu toprak koşullarında NaCl' nin patlıcanın fide gelişimi ve fidelerdeki besin elementi içeriklerine olası olumsuz etkilerinin Gi uygulamaları ile önemli ölçüde azaltılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of Glomus intraradices (Gi) applications on changes in plant nutrients and the seedling development parameters in Aydın Siyahı eggplant cultivar seedlings grown at Selçuk University Agricultural Faculty Experimental Greenhouse under the saline soil media in 2007. Present study was carried out in with a capacity of 250 ml plastic pots that had without drainage conditions with 4 replications. The each plot had 12 pots and each pot had one plant.In the research, five different NaCl concentrations of 0 ppm, 25 ppm, 50 ppm, 75 ppm, 100 ppm were applied with and without mycorrhiza (Gi) conditions.In results, it had been observed that Gi applications had positive effects on the length of seedling shoot, the size of shoot, number of leaf, the fresh weight of shoot, the dry weight of shoot and the dry weight of root. In the seedlings with Gi, the length of shoot was measured 13.62 cm whereas it was measured as 11.48 cm without Gi. On the other hand, shoot diameter of the seedlings was found as 2.72 cm with Gi and as 2.24 cm without Gi. In Gi applications, N, P, K and Fe increased but Cu, Zn, Mg, Na, Ca and Mn decreased.In conclusion, it is possible to decrease considerably negative effects of NaCl in eggplant seedling development and nutrient contents of seedling by Gi applications.