Bilyalı değirmende zeolitin ince yaş öğütülmesinin analizi
Analysis of fine wet grinding of zeolite in ball mill
  1. Tez No: 178286
  2. Yazar: MEVLÜT ÇALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Zeolitin ince yaş öğütülmesi, 200 mm çapında laboratuar boyutlu çelik bir bilyalı değirmen kullanılarak kinetik bir model üzerine çalışılmıştır. Zeolitin kırılma parametreleri -850+600 µm, -600+425 µm ve -425+300 µm besleme boyut fraksiyonları kullanılarak belirlenmiştir. Si (özgül kırılma hızı) ve Bi,j (kırılma dağılım fonksiyonu) değerleri, deneysel değerlerle karşılaştırmak için simulasyon ile ürün boyut dağılımlarını tahmin etmek amacıyla, bu besleme boyut fraksiyonlarından elde edilmiştir. Birinci derece kırılma hızı bölgesinde, yaş öğütme için belirlenen özgül kırılma hızları aynı deneysel şartlar altında daha önce bildirilen kuru değerlerden 1.7 kat daha yüksektir, fakat kırılma dağılım fonksiyonu (Bi,j) değerleri yaklaşık olarak aynıdır. Standart bir bilyalı değirmen simulasyon programı kullanılarak belirlenen zeolitin ürün tane boyut dağılımlarının simülasyonları, deneysel sonuçlara iyi uyum sağlamıştır. Zeolitin değirmende yaş öğütülmesi 2 dakikalık bir öğütme süresinde yavaşlama etkisine girmiş olup, bu sürede ürünün %80'inin geçtiği tane boyutu 400 µm'ye karşılık gelmektedir. Ayrıca, zeolitin kuru ve yaş öğütülmesi üzerine bazı çalışma parametrelerinin etkileri, deneysel olarak belirlenen kırılma parametreleri kullanılarak simulasyon ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fine wet grinding of zeolite was studied with emphasis on a kinetic model using a laboratory size steel ball mill of 200 mm diameter. The breakage parameters of zeolite were determined by using the feed size fractions of -850+600 µm, -600+425 µm and -425+300 µm. The Si (specific rate of breakage) and Bi,j (primary breakage distribution) values were obtained for those feed size fractions in order to predict the product size distributions by simulation for comparison to the experimental data. The specific rates of breakage values determined for wet grinding in the first-order breakage region were higher than the dry values reported previously by a factor 1.7 under the same experimental conditions, but the primary breakage distribution (Bi,j) values were approximately the same. The simulations of the product size distributions of zeolite using a standard ball mill simulation program were in good agreement with the experimental data The wet grinding of zeolite in the mill was subjected to slowing-down effect at 2 minutes of grinding, corresponding to an 80% passing size of about 400 µm. In addition, effects of some operational parameters on dry and wet grinding of zeolite were determined by simulation using the breakage parameters obtained experimentally.