Karboksil gruplu stiren kopolimerleri ve modifiye polistirenlerin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of modified polystyrenes and styrene copolymers having carboxyl group and investigation of their properties
- Tez No: 178290
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA KURBANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında karboksil gruplu stiren kopolimerleri ve modifiye polistirenlerin sentezi için stirenin akrilik ve metakrilik asitlerle radikalik kopolimerizasyonu, değişik molekül kütleli polistirenlerin organik anhidritlerle ftalik anhidrit (FA), suksinik anhidrit (SA) ve maleik anhidrit (MA) ile katyonik katalizör BF3O(C2H5)2 katalizörlüğünde kimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen stiren kopolimerlerin ve modifiye polistirenlerin yapısına bağlanan karboksil grup miktarının polimerlerin kaplama (adhezyon, antikorozyon) özelliklerine, termal özelliklerine ve fiziko-mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Maksimum asit sayısına sahip olan stiren kopolimerleri ve modifiye polistirenlerin Cu2+ and Zn2+ uzaklaştırma adsorban olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda, sentezlenen stiren kopolimerlerinin ve modifiye polistirenlerin kullanım alanlarının genişletilebilmesi ve endüstriyel atık sulardaki metallerin uzaklaştırılmasındaki etkinlikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, radicalic copolimerization of styrene with acrylic and methacrylic acids and the chemical modification of polystyrenes having various molecule weights with organic anhydrides such as phthalic, succinic and maleic anhyrides in the presence of cationic catalyst BF3O(C2O5)2 were carried out for the synthesis of styrene copolymers and modified polystyrenes with carboxyl groups. The effect of the carboxylic group amounts bound to the structure of the synthesized styrene copolymer and modified polystyrenes on adhesion, anticorrosion, thermal, physico-mechanical properties of polystyrenes was investigated. The ability of using styrene copolymers and modified polystyrenes having maximum acid number as adsorbents in the removal of Cu2+ and Zn2+ was determined. As a result of this research, the number of usage areas of synthesized styrene copolymers and modified polystyrenes and their activities in the removal of metals from industrial wastewater were determined.